17 maja 2019 (piątek) godz. 17:00

KASKADER POEZJI Ryszard Milczewski-Bruno

17 maja 2019 o godz. 17.00 zapraszamy do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na wieczór literacki „Gdzieś w nas”, dedykowany Ryszardowi Milczewskiemu-Bruno, jednemu z najbardziej utalentowanych, najciekawszych, ale i kontrowersyjnych młodych twórców epoki PRL (poeta, felietonista, malarz), w związku z 40. rocznicą tragicznej śmierci. 

Wydarzenie nie będzie jedynie miało na celu przywracanie R. Milczewskiego-Bruna lokalnej pamięci, ale przede wszystkim podjęcie dyskusji o miejscu poezji Bruna w świadomości literackiej. Projekt ten to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, czy jego twórczość jest/może być atrakcyjna dla współczesnego czytelnika i młodych twórców. O jego twórczości mówi się, że fascynuje. Co najbardziej w niej pociąga? W czym tkwi jej autentyczność? Bruno pisał z tezą. Co poprzez nią udowadniał? Na czym polega fenomen jego pisarstwa? Skąd określenie „kaskader poezji”? Czy tego typu poezja ma rację bytu także dzisiaj? Co by było gdyby… żył i tworzył? Na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas spotkania literackiego z udziałem poetów, krytyków, akademików i twórców. Porozmawiamy o języku poetyckim Ryszarda Milczewskiego, jego wartości artystycznej i poznawczej.  Wieczór ze specjalnym udziałem Sławomira i Danuty Milczewskich. Wstęp wolny.

Ryszard Milczewski-Bruno urodził się, mieszkał i tworzył w Grudziądzu, miał także bydgoskie, toruńskie i lipnowskie epizody. Debiutował w 1967 roku. Był poetą jedynym w swoim rodzaju, właściwie niemającym poprzedników. „Wymykał” się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom. Można go usytuować między Przybosiem a Leśmianem. Jego twórczość nazywana jest poezją lingwistyczną, która podniosła do rangi literackiej wierny zapis mowy (gwara, żargon). Poeta eksperymentował w warstwie literackiej. Pisał o Polsce jaką ją widział z perspektywy mieściny, pociągu, PGR-u. Nie epatował prowincją, było to po prostu pisanie prawdy. Bruno nie wstydził się swojego robotniczego rodowodu, wręcz był on źródłem jego twórczości. W swoim pisarstwie zrezygnował z plebejskości stylizowanej i kreacji wyimaginowanej Polski prowincjonalnej. Nazywany smakoszem Polski powiatowej był jej bystrym obserwatorem. Zmarł tragicznie 17 maja 1979 r. 

Zdjęcie z archiwum Galerii Autorskiej.


Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01