Piotr Biskupski – 30 lecie pracy artystycznej
26 października
Piotr Biskupski – 30 lecie pracy artystycznej
z udziałem m.in.: Hanny Banaszak, Edyty Geppert, Janusz Strobla, Włodzimierza Nahornego.
Wydarzenie miało miejsce w niedzielę 26 października 2014, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obok benefisanta wystąpili m.innymi: Włodzimierz Nahorny, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nadolny, Piotr Olszewski, Janusz Strobel, kwartet smyczkowy.
Współorganizatorami benefisu byli: Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu
Piotr Biskupski – ur. w 1961 r w Bydgoszczy, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu którą z uwagi na wyniki i sukcesy artystyczne ukończył już na III-cim roku. Wtedy trafił do orkiestry Wiesława Pieregorólki, najlepszego ówcześnie krajowego big-bandu, z którym wystąpił na Jazz Jantar w Gdańsku, Jazz Top w Warszawie, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Festiwalach Piosenki w Sopocie i Opolu. W okresie tym współpracował z postaciami takimi jak Hane Boel, Joan Cameron, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Irena Jarocka, Andrzej Rosiewicz, Jerzy Połomski oraz Hanna Banaszak.
W 1985 roku po sukcesie na „Jazz nad Odrą” rozpoczął współpracę z Wojciechem Karolakiem i Tomaszem Szukalskim w trio ilustrującym spektakle „Muzyka Radwan” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Równolegle zaangażował się we współpracę z Edytą Geppert i Hanną Banaszak z którymi nagrywał oraz zagrał setki koncertów w kraju i zagranicą, a z tego okresu zrodziło się istniejące do dziś u trio Strobel-Bogdanowicz-Biskupski.
W drugiej połowie lat 80-tych współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, występując m. innymi na festiwalach w Norymberdze, Kopenhadze, Bukareszcie, Ronneby, Rzymie, Wilnie Kownie i Mediolanie. Jednocześnie podjął działania w zespole „ New Presentation” z braćmi Niedziela, Piotrem Wojtasikiem i Lorą Szafran, (wielki sukces na Jazz Jamboree 1990).
Koncerty zagrane przez Biskupskiego wraz z Andrzejem Wróblem i triem Włodzimierza Nahornego zaowocowały zaproszeniem uznanego już perkusisty do nagrania płyty z muzyką Georga Gershwina a współpraca Biskupskiego z Nahornym trwa do dziś, m.in. płyty „Dolce far niente”, „Śpiewnik Nahornego”, „Nahorny- Szymanowski – Mity” , „Nahorny – Chopin Fantazja Polska”, „Nahorny – Karłowicz Koncert” . Przy udziale Janusza Strobla i Nahornego Biskupski wziął udział w dużych produkcjach poetyckich z udziałem m. innymi J. Szczepkowskiej, A. Seniuka, K. Kolbergera, J. Treli, A. Romantowskiej i Krzysztofa Kolbergera. Obok aktywności koncertowej pojawiły się coraz liczniejsze zajęcia pedagogiczne – warsztaty w Chodzieży, Puławach, Margoninie i Zakrzewie oraz wykłady kursów perkusyjnych w Koszalinie i Kaliszu i Bydgoszczy.
Artyści z którymi współpracował: Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Artur Dutkiewicz, Grażyna Auguścik, Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Krzysztof Herdzin, Ewa Bem, Debborah Brown, Richard Ross, Phil Woods, Brandon Furman, Bill Molenhof, David Goloshokin, Saskia Schneider, Joan Cameron, Hane Boel, Michelle Hendriks, Uli Barthel, Tatewik Oganesyan, Coni Schauman, Ryszard Rynkowski, Irena Jarocka, Irena Santor, Kris de Burgh, Poznański Zespół Perkusyjny, Wojciech Rajski, Waldemar Malicki, Vadim Brodski, Elżbieta Gajewska, Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Wróbel, Jerzy Satanowski, Capella Bydgostiensis, Polska Orkiestra Radiowa.
Ważniejsze Festiwale: Jazz Jamboree w Warszawie, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Ost-West w Norymberdze, festiwale w Kopenhadze, Mediolanie, Leverkusen, Bratysławie, Kownie, Wilnie Bukareszcie, Pradze, Edynburgu , Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowy festiwal im. J Hofmanna , Wiosna Poznańska, Letnie wieczory w Kazimierzu nad Wisłą, Międzynarodowy festiwal muzyki perkusyjnej w Kaliszu, Koszalinie, Wakacyjny festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, festiwal muzyczny Shanghaju, festiwal muzyczny w Ankarze, Musik unserer Zeit w Berlinie, festiwal filmowy w Kazimierzu nad Wisłą, festiwal filmowy w Gdyni.