Dział Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej
Dział zajmuje się popularyzowaniem nauki i edukacji ustawicznej oraz prowadzi edukację kulturową i społeczną od Juniora do Seniora. Aktywność Działu to projekty edukacyjne o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim takie jak wykłady, sekcje edukacyjne, warsztaty metodyczne, konferencje, szkolenia, przeglądy ruchu amatorskiego oraz konkursy. Więcej informacji o naszej pracowni w zakładce "historia" (poniżej).
REKRUTACJA NA SEMESTR JESIENNO/ZIMOWY 2024/25 ROZPOCZYNA SIĘ 26 SIERPNIA.
OD TERAZ UMOŻLIWIAMY PŁATNOŚCI ZA ZAJĘCIA DROGĄ ELEKTRONICZNĄ! PROSIMY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PONIŻSZĄ OFERTĄ ORAZ REGULAMINEM KUTW/ASW ORAZ WYPEŁNIĆ FORMULARZ:
Zapraszamy od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 15:00.
KPCK w Bydgoszczy od ponad 60 lat działa na rzecz Ludzi Złotego Wieku poprzez różnego projekty kulturalne, artystyczne i edukacyjne na poziomie lokalnym, regionalnym oraz ogólnopolskim. KPCK w Bydgoszczy ma najdłuższą w regionie tradycję pracy edukacyjno-kulturalnej z Seniorami, w 1968 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury (obecnie KPCK w Bydgoszczy) powstał Klub Seniora „Złota Jesień”, a w roku 1987 został utworzony pierwszy dział poświęcony działaniom na rzecz seniorów. Sekcja Metodyczna Klubów Seniora i Osób Niepełnosprawnych z czasem zmieniła nazwę na Pracownię Działań na Rzecz Seniorów i Osób Niepełnosprawnych, a w 2014 roku zmieniła nazwę na Pracownię Integracji Międzypokoleniowej i rozszerzyła zakres swojej działalności na działania edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dla Seniorów.
Do najbardziej rozpoznawalnych działań, które rozpoczęły się w KPCK należą konkurs o „Laur Seniora” (1968), konkurs „Złote Ręce Seniora” (1971), konkurs „Ludzie Złotego Wieku” (1974), Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” (1979), „Scena dla Seniora” (1982) czy Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” (1986), Wojewódzki Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” (1994) oraz zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku (1996). Do dnia dzisiejszego KPCK organizuje Wojewódzki i Ogólnopolski Przegląd „ARS” oraz Przegląd „Babie Lato”, a ponad 25 letnią tradycję edukacji ustawicznej skierowanej do osób dorosłych kontynuuje Akademia Sztuk Wszelakich (2014), Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku (2016), Latający Uniwersytet Każdego Wieku (2018), Uniwersytet Letni „Ul” (2021) oraz Mobilny Uniwersytet Każdego Wieku (2022). Przy Pracowni powstały także oferty skierowane wyłącznie do najmłodszych - Mały Uniwersytet Dziecięcy (2018) oraz Terenowy Uniwersytet Dziecięcy (2022).
Oferta działu obejmuje:
- Akademia Sztuk Wszelakich – poniedziałkowy cykl wykładów
- Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku – czwartkowy cykl wykładów
- Mały Uniwersytet Dziecięcy – zajęcia i warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (grupy zorganizowane)
- Arte Aktywizacja – czyli coś dla ciała i dla ducha. Zajęcia aktywizujące uczestników poprzez szeroko rozumianą sztukę i ruch, podczas których w kameralnej atmosferze można aktywnie się zrelaksować i dać upust swojej kreatywności.
- BRAK MIEJSC! Sekcja Edukacji Żywieniowej – zajęcia praktyczne z dietetyczką, na których słuchacze zapoznają się z zasadami zdrowego odżywiania, prawidłowego przechowywania produktów oraz profilaktyki zdrowotnej.
- Sekcja Edukacji Zdrowotnej – warsztaty rozwojowe, zarówno w zakresie ruchu, jak i pamięci. Za pośrednictwem różnych form będziecie mieli Państwo możliwość poprawić swoją psychofizyczną kondycję. Warsztaty obejmują cztery spotkania w semestrze.
- Dyskusyjny Klub Operowy - miejsce dla miłośników opery, ale również dla osób, które chciałyby się o niej czegoś więcej dowiedzieć.
- BRAK MIEJSC! Język angielski dla Seniora - zajęcia warsztatowe w kameralnej grupie do 10 osób, prowadzone przez profesjonalnego lektora.
- NOWOŚĆ! Gimnastyka dla Seniora - cotygodniowe zajęcia usprawniające, dostosowane do poziomu uczestników i ich możliwości zdrowotnych.
- NOWOŚĆ! DLA WSZYSTKICH KOBIET! Taniec w kręgu - spróbuj tej unikalnej formy tańca, która sprzyja integracji społecznej, poprawia kondycję fizyczną oraz wzmacnia poczucie wspólnoty w grupie.
- Wycieczki/spacery - Dla słuchaczy ASW i KUTW przewidziane są także jednodniowe wycieczki krajowe oraz spacery przyrodnicze i historyczne po Bydgoszczy