Pracownia Literatury

Działalność w obszarze szeroko pojętej literatury stanowi jedną z podstawowych aktywności kulturalnej KPCK. W ramach Klubu Poetycko-Wydawniczego „Arkona” (październik – maj) przygotowywane są comiesięczne spotkania poetyckie w Salonie Hoffman KPCK. Partnerami projektu są: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Bydgoszczy, z którymi współorganizowane są także spotkania autorskie w innych instytucjach kultury na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pracownia Literatury przeprowadza indywidualne konsultacje recytatorskie oraz warsztaty.

Pracownia Literatury od 29 lat organizuje Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki. Pracownia koordynuje Sympozjum poświęconego Jakubowi Wojciechowskiemu, zdobywcy Złotego Wawrzynu Literatury Polskiej w 1935, autora książki pt. „Życiorys własny robotnika”. Sympozjum odbywa się co dwa lata w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin – mieście w którym żył i zmarł „klasyk w robotniczej bluzie”. Przedsięwzięcie kulturalne połączone jest z wręczeniem medali im. Jakuba Wojciechowskiego osobom szczególnie zasłużonym działającym na niwie kultury robotniczej. W ramach Pracowni działa sekretariat Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, które odbywają się w Gostycynie przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Pracownia Literatury zaprasza do zapoznania się ze szczegółami prowadzonych działań:

PROWADZONE PRZEGLĄDY I KONKURSY


Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica- Kobylniki

Spotkania odbywają się corocznie w Pałacu w Kobylnikach koło Kruszwicy. Impreza ma charakter wielopokoleniowy i adresowana jest do twórców z dorobkiem, jaki i tych autorów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z poezją.
więcej informacji

SPOTKANIA LITERACKIE


Wieczory autorskie

Kameralne spotkania w Salonie Hoffman stanowią z pewnością ważny przystanek w promocji współczesnej poezji. Gośćmi spotkań są zarówno twórcy z dużym dorobkiem artystycznym, jak i debiutanci.
więcej informacji

 

WARSZTATY


Sztuka Mówienia Własnych Tekstów (raz na kwartał)

Warsztaty kierowane są do osób piszących zarówno poezję, jak i prozę, które pragną przygotować się do prezentacji własnych tekstów. Podczas zajęć zdobyć będzie można wiedzę tak teoretyczną, jak i praktyczną prawidłowego sposobu wymowy, właściwego akcentowania, pracy nad aparatem mowy oraz oddechem, panowania nad głosem oraz ciałem jako narzędziem komunikacji niewerbalnej, a także zapoznać się z zasadami retorycznymi oraz umiejętnym wykorzystaniem chwytów retorycznych we własnych wypowiedziach.

Warsztaty poetyckie - praca nad własnym tekstem (raz na kwartał)

Podstawową czynnością dla doskonalenia rzemiosła oraz kształtowania wyobraźni i rozwoju osobistego poety jest czytanie poezji. Natomiast, by fascynacja własną myślą przerodziła się w wartościowy utwór poetycki musi nastąpić wytężona i długotrwała praca nad tekstem, wymagająca posiadania wiedzy i jej praktycznego wykorzystania.
Celem warsztatów poetyckich jest ukazanie bogactwa słowno-literackiego, a także poetyckiego pobudzenia wyobraźni. Uczestnicy zapoznają się z różnymi formami poetyckimi oraz ich przedstawicielami. Poprzez tworzenie własnych tekstów uczestnicy będą mogli poznać sugestywne znaczenie poetyckiego wyrazu w poezji.

 

Powiązane wydarzenia i artykuły

Polecamy:

Prowadząca pracownię

EMILIA MALCZYK
emilia.malczyk@kpck.pl
tel. 52 585 15 01 wew. 120
kom. 662 060 024

Pracownia jest częścią działu artystycznego

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego