Pracownia Dziedzictwa Kulturowego
Potrzeba dokumentacji dóbr kultury materialnej na terenie dawnego województwa bydgoskiego zadecydowała, że w 1992 roku powołana do życia została Pracownia Dziedzictwa Kulturowego (pierwotna nazwa: Pracownia Dokumentacji Zabytków, dwie następne: Pracownia Dokumentacji i Popularyzacji Zabytków oraz Pracownia Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego, obecna nazwa od 2015 r.).
Pracownia Dziedzictwa Kulturowego prowadzi badania historyczno-konserwatorskie. Jest autorem periodyku “Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu” oraz szeregu wydawnictw o charakterze popularno-naukowym i naukowym, w tym przewodników i monografii. Zespół Pracowni ma w dorobku inwentaryzacje obiektów zabytkowych oraz karty ewidencyjne zabytków i programy opieki nad zabytkami.
Pracownia Dziedzictwa Kulturowego organizuje i prowadzi prelekcje w tym cykliczne Spotkania z Historią u Hoffmana przeprowadza wykłady i prezentacje (na życzenie poza siedzibą KPCK - np. w szkołach), świadczy usługi przewodnickie. Od 2015 roku przy pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK działa zespół projektowy zajmujący się koordynacją wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim odbywających się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami prowadzonych działań:
Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”
Konkurs, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ma na celu dotarcie do młodzieży i zainteresowanie ich lokalnymi zabytkami. W pracach konkursowych, oprócz opisu wybranego obiektu i fotografii znajdują się też pomysły na adaptację, na nowe funkcje, pokazujące, jak dawne może odnaleźć się we współczesności.
więcej informacji
Ogólnopolski Konkurs Fotograficznym „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”
Konkurs adresowany jest do wszystkich amatorów fotografii niezależnie od wieku. Tematem są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną osobę lub grupę osób.
więcej informacji
Spotkania z Historią u Hoffmana
To cykliczne, otwarte wykłady o tematyce historycznej. Prelegenci podejmują tematy dotyczące Bydgoszczy oraz historii powszechnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Salonie Hoffman KPCK. Wstęp wolny.
więcej informacji
Za pan brat z zabytkami i dziejami regionu
Bogato ilustrowane wykłady adresowane są do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także do osób dorosłych. Czas trwania: 60-90 min., usługa odpłatna.
więcej informacji
Spacery historyczne
Spacery historyczne to prelekcje w terenie na tematy związane z historią i historią sztuki. Adresatem oferty są uczniowie klas VII-VIII, szkół ponadpodstawowych, osoby dorosłe. Czas trwania: 90 min., usługa odpłatna.
więcej informacji
Europejskie Dni Dziedzictwa
To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Co roku we wrześniu biorące udział w projekcie jednostki bezpłatnie udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.więcej informacji
„Studium historyczno-konserwatorskim miasta Bydgoszczy”
W 1993 roku pracownia podjęła prace nad monumentalnym studium, obejmując zakresem badań historyczno-konserwatorskich ulice i obiekty miasta Bydgoszczy. Kolejne części tego opracowania, które powstały na zlecenie Konserwatora Zabytków sporządzane są najczęściej w cyklu rocznym (do 2016 r. powstało 26 części w 233 tomach).
„Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu”
Periodyk naukowy, wydawany od 1996 roku. Stanowi serię wydawniczą związaną tematycznie z ochroną dóbr kultury, historią sztuki, zabytkoznawstwem, archeologią i etnografią regionu bydgoskiego.
więcej informacji