Mały Uniwersytet Dziecięcy

W październiku 2018 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy został uruchomiony nowy projekt edukacyjny, tym razem skierowany do dzieci z przedszkoli oraz młodszych klas szkoły podstawowej. Mały Uniwersytet Dziecięcy to zajęcia edukacyjne w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy lub realizowane na tzw. „terenówkach” w przedszkolach i szkołach które zaproszą nas do siebie. Głównym celem Uniwersytetu jest rozbudzenie i stymulowanie ciekawości wśród najmłodszych poprzez spotkania z naukowcami, artystami, społecznikami, pasjonatami itd. Na zajęciach MUD przełamujemy stereotypy o niedostępności kultury wysokiej, z pozoru trudne tematy i zagadnienia naukowe mogą być inspirujące i ciekawe, a to wszystkie w radosnej i twórczej atmosferze! MUD to także Warsztat Brodaczy gdzie realizujemy zajęcia warsztatowe dla najmłodszych, wprowadzamy do świata sztuki i kultury, popularyzujemy gry i zabawy podwórkowe, uczymy, że aby się dobrze bawić nie potrzeba drogich zabawek i specjalnych materiałów. Mury zamków, okręt piracki i inne fantastyczne okoliczności zabawy można wyczarować z materiałów nadających się do recyklingu. Opiekę merytoryczną nad Uniwersytetem sprawuje Mała Rada Naukowo-Programowa której przewodniczy dr hab. Monika Nawrot-Borowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W MRN-P zasiadają również dr hab. Wojciech Dyngosz z  Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz dr inż. Zofia Stypczyńska z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Pomysłodawcą i opiekunem Małego Uniwersytetu Dziecięcego jest Julian Waszak. Powstanie Małego Uniwersytetu Dziecięcego spina klamrą zakres działalności Pracowni Integracji Międzypokoleniowej na rzecz edukacji kulturalnej dla wszystkich pokoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

CELE
  • rozbudzenie i stymulowanie ciekawości wśród najmłodszych

  • rozbudzanie u dzieci nowych zainteresowań i pasji

  • promocja edukacji i potrzeby uczenia się przez całe życie

  • promocja edukacji kulturalnej

  • promocja pozytywnych wzorców aktywności społecznej

  • promocja kultury i tradycji regionalnych

  • promocja prozdrowego stylu życia wg holistycznego modelu zdrowia

  • promocja nauki i sztuki poprzez zabawę

  • promocja aksjologicznego ujęcia kultury

  • inspirowanie dzieci do twórczego myślenia poprzez spotkania z naukowcami, artystami, społecznikami, pasjonatami, popularyzatorami nauki itd.

ZAPROŚ NAS DO SIEBIE!

Kochani Rodzice, Nauczyciele, Opiekunowie! Jeżeli chcielibyście aby Mały Uniwersytet Dziecięcy odwiedził właśnie Waszą szkołę, przedszkole, placówkę opiekuńczo-wychowawczą to wystarczy do nas napisać lub zadzwonić. Ustalimy wspólnie terminy i wybierzemy Wykładowców, którzy razem z nami Was odwiedzą. Od 2022 roku planujemy uruchomić Terenowy Uniwersytet Dziecięcy aby każdy z Województwa Kujawsko-Pomorskiego mógł nas zaprosić na zajęcia!

Powiązane wydarzenia i artykuły

Mały Uniwersytet Dziecięcy prowadzi Pracownia Integracji Międzypokoleniowej:

Kierownik pracowni

 

JULIAN WASZAK
integracja@kpck.pl
tel. 52 585 15 02 wew. 108
tel. 52 585 15 03 wew. 108

Zespół pracowni:

GRAŻYNA KACZMAREK-PIASECKA
MATEUSZ GRZĘBSKI
integracja@kpck.pl
tel. 52 585 15 02 wew. 108
tel. 52 585 15 03 wew. 108


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01