XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej – fotogaleria i video
Tkactwo przez skomplikowany i czasochłonny proces twórczy jest dziś dziedziną zagrożoną, a to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, było kiedyś zajęciem powszechnym, przede wszystkim, choć nie zawsze i nie wszędzie, kobiecym. Warsztat tkacki był stałym elementem wyposażenia domu. Dostarczał elementów ubioru, tkanin obrzędowych, użytkowych i ozdobnych. Przemiany cywilizacyjne i społeczne, komercjalizacja, odczarowanie świata przyczyniły się do zaniku tradycyjnej formy tego rzemiosła, a funkcja ograniczyła się do dekoracyjności. Mimo to tkanina unikatowa jest we współczesnych wnętrzach nadal najbardziej magicznym i przyjaznym człowiekowi elementem, a narastająca w społeczeństwie potrzeba dotarcia do korzeni własnej kultury, odrębności i unikatowości lokalnych tradycji jest dla niej szansą przetrwania i rozwoju. Świadectwem tego, że nie jest to wniosek bezpodstawny jest niesłabnąca wciąż popularność Przeglądu. Formuła konkursowa daje artystom możliwość prezentacji własnych dokonań i konfrontacji z odmiennymi postawami, rywalizacji, która pobudza aktywność procesu twórczego.
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych zaprezentowanych w pomieszczeniach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy na Grodzkiej oraz fotogalerii z wernisażu oraz videorelacji:
Przegląd zorganizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.