Ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Doświadczenie, stan obecny, perspektywy.
W dniach 15-17 maja 2014 r. w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu odbyła się konferencja naukowa „Ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Doświadczenie, stan obecny, perspektywy”
Była ona okazją do wysłuchania około trzydziestu ciekawych wystąpień. Ich autorzy oraz uczestnicy konferencji przybyli między innymi z Gdańska, Warszawy, Katowic a przede wszystkim z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród prelegentów wystąpili historycy i historycy sztuki z Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy.
W pierwszym dniu konferencji, w sesji panelowej, której hasło przewodnie brzmiało – „Ludzie” referaty wygłosili: Lech Łbik na temat „Kujawsko-Pomorskie. Województwo o wielu obliczach” oraz Krzysztof Bartowski „Wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOK w Bydgoszczy”. Natomiast w drugim dniu, w panelu którego motywem była „Materia” – Agnieszka Wysocka przedstawiła temat „Niedocenione dziedzictwo – architektura okresu międzywojennego w województwie kujawsko-pomorskim. Wybrane przykłady”, a Bogna Derkowska-Kostkowska „Powstanie śródmiejskiego kompleksu architektoniczno-urbanistycznego Bydgoszczy od połowy XIX do początku XX wiek i stan obecny”.
Jeszcze w tym roku ukaże się książka, będąca pokłosiem konferencji. Czytelnicy znajdą w niej artykuły prezentujące zagadnienia przedstawione przez referentów odnoszące się do historii, rewitalizacji, konserwacji poszczególnych zabytków jak też o treściach bardziej ogólnych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego czy regionalną tożsamością.