Architektura miast V: Zieleń w krajobrazie miasta XIX i XX w. – materiały pokonferencyjne
Zainspirowani hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu, zebraliśmy w jednym tomie wyniki badań naukowców z polskich ośrodków akademickich, muzeów i placówek kultury. Dostosowując hasło do cyklu Architektura Miast postanowiliśmy sprowadzić temat krajobrazu do przestrzeni miejskiej XIX i XX wieku. Jak ważne są zagadnienia dotyczące zieleni zauważyli urbaniści już przeszło 100 lat temu, proponując rozwijającym się dynamicznie ośrodkom, które często spowijał gęsty dym unoszący się nad fabrykami, oddech w postaci parków, skwerów czy drzew. Ale nie tylko oni – sami mieszkańcy zakładali towarzystwa, które stawiały sobie za główne zadanie „upiększanie miast”. Co robić, żeby zieloną spuścizną mogły cieszyć się też następne pokolenia – to też interesuje badaczy. Z nadzieją na to, że równowaga między terenami zabudowywanymi a zielenią będzie zawsze respektowana, życzymy inspirującej lektury.
Książka jest publikacją powstałą w ramach serii Architektura Miast. Zawiera ona teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji, która została zorganizowana w Bydgoszczy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.
Wersja drukowana dostępna jest w cenie 18 zł w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl).
Pubikacja dostępna jest również bezpłatnie w postaci elektronicznej – pobierz publikację