O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach. Spacer z przewodnikiem (fotogaleria)
Uczestników wydarzenia, które odbyło się 5 sierpnia 2020 roku, oprowadziła po bydgoskim śródmieściu autorka najnowszego wydawnictwa KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”, dr Agnieszka Wysocka. Godzinny spacer, który rozpoczął na placu Teatralnym, zakończyliśmy na placu Wolności. Dodatkowo, każdy z uczestników wydarzenia otrzymał bezpłatnie najnowsze wydawnictwo KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy”.
„W architekturze XIX wieku pojawiały się na budynkach elementy, które oprócz funkcji dekoracyjnej miały znaczenie symboliczne, przekazywały różne treści, dzięki którym określano przeznaczenie budynku, ambicje właściciela, erudycję projektanta. Architekci poznawali modne ornamenty za pośrednictwem popularnych w Europie wzorników detali i motywów architektonicznych, a bydgoszczanie chętnie je wykorzystywali, podkreślając jednocześnie charakter miasta. Stąd na bydgoskich kamienicach z tamtego okresu najczęściej pojawiały się symbole związane z handlem (kaduceusz – uskrzydlona laska należąca do Hermesa, opiekuna kupców, głowa Hermesa w kapeluszu ze skrzydełkami), przemysłem (zębate koła, młotki), pracowitością (ule, pszczoły), czy solidnością (drzewa). Odpoczynek i spokój symbolizowały m.in. sowa, wschodzące i zachodzące słońce, słoneczniki, a rozrywkę np. rozbawione dzieci” – fragment wstępu do wydawnictwa „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”.
Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z broszurą „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach” informujemy, że jest ona dostępna w siedzibie KPCK w cenie 5 zł.