Podsumowanie sezonu 2014/15
Dla Seniorów i nie tylko, którzy pragną zgłębiać wiedzę z zakresu szeroko pojętej humanistyki przygotowaliśmy razem z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nowy projekt edukacyjny – Akademię Sztuk Wszelakich. W trakcie 2 semestrów Słuchacze ASW uczestniczyli w 29 seminariach i wykładach takich jak „Gwara bydgoska – język Bydgoszczan”, „Filozofia wobec problemu miłości”, „Moda jako dialog kultur” czy „Warsztat aktora śpiewającego czyli jak ugryźć Don Giovanniego?”.
Nasi Seniorzy jako ludzie bardzo aktywni i zaangażowani muszą mieć także chwilę aby się spotkać i opowiedzieć innym o swoich pasjach! A nie ma nic lepszego niż spotkania Klubach „Złota Jesień” i „Uniwerek”! Jeżeli jednak ktoś nie jest wstanie usiedzieć w jednym miejscu przez chwilę, to na pewno jest to Senior-Podróżnik korzystający z oferty Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego przy KPCK prowadzonego przez Alicję Porażkę i Teresę Płaczkowską.
23 stycznia członkini Rady Słuchaczy BUTW przy współpracy pracowników Pracowni zorganizowała spotkanie karnawałowe dla naszych Studentów. W gościnnych progach Restauracji „Maxima” w Domu Technika słuchacze uczestniczący w spotkaniu chętnie pląsali w rytm różnych gatunków muzyki jak również uczestniczyli w konkursach zdobywając nagrody. Spotkanie prowadziły: Grażyna Kaczmarek-Piasecka i Elżbieta Jendrusińska.
Kinomanów odwiedzających naszą Pracownie zaprosiliśmy na 30 seansów do Kinowego Klubu Dyskusyjnego KAKADU. Zorganizowaliśmy w tym roku także 3 wydarzenia tematyczne: Dni Anime, Dni Science Fiction: Filmy Ridley’a Scotta oraz Dni Anime: Steampunk i Cyberpunk. Spotkania w KAKADU prowadzili: Anna Pietrzak, Natalia Dybowska, Mateusz Grzębski i Julian Waszak – opiekun KAKADU.
W przemijającym sezonie wspomagaliśmy także dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a nr 1 w Bydgoszczy. Zakończyliśmy projekty edukacyjne „Wokół Kanału Bydgoskiego” oraz „Moje miejsce w kulturze” realizowane ze środków Miasta Bydgoszcz oraz środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Projekty dotyczyły aktywizowania osób, które ze względu na niepełnosprawność lub wiek są zagrożone wykluczeniem z życia społecznego w tym z jego ważnego aspektu jakim jest kultura i sztuka.
Nie zabrakło także współpracy ze środowiskiem akademickim oraz naszego zaangażowania w sprawy Żaków! W dniach 25-27 maja 2015 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyły się Dni Kulturoznawcy zorganizowane przez Studentów Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa. W programie znalazły się między innymi prelekcje o superbohaterach komiksowych, połączeniu muzyki heavy metalowej z folkiem oraz wiele intrygujących wykładów. Nie zabrakło projekcji filmów dokumentalnych w Społecznym Domu Kultury „Czytelnia” oraz prezentacji twórczości Gamedeck Studentów Humanistyki 2.0, którzy postawili wspomóc swoje koleżanki i kolegów z Kulturoznawstwa. Nasza Pracownia tak jak w zeszłym roku wsparła młodych Adeptów Kulturoznawstwa w ich święcie! Zajęcia ze Studentami prowadzili: Krystyna Wulert, Maciej Puto i Julian Waszak.
W czerwcu odbyły się zajęcia z podstaw pracy warsztatowej poświęcone tematyce metod aktywnych w edukacji, komunikacji interpersonalnej oraz animacji działań w grupie. Po Studentach Kulturoznawstwa z którymi pracowaliśmy w ramach zajęć z projektowania w kulturze oraz marketingu kultury, wsparliśmy Studentów Innowacyjności i Zarządzania Sferą Publiczną. Warsztaty odbyły się w ramach „Programu Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – nowy model kształcenia na Wydziale Humanistycznym”. Zajęcia z młodzieżą akademicką prowadził Julian Waszak.
Nasza Pracownia aktywnie uczestniczyła także w Bydgoskim Festiwalu Nauki 2015. Przez te 3 dni razem uczestniczyliśmy w promowaniu nauki i kultury. Przygotowaliśmy m.in. wykłady, warsztaty, wystawy, kiermasze i wiele innych atrakcji. W tym roku pomagaliśmy także przy Bydgosko-Japońskich Inspiracjach, pokazie mody oraz wielu innych imprezach, które miały miejsce na ulicy Długiej i Wełnianym Rynku w Bydgoszczy. Zajęcia w czasie BFN 2015 prowadzili: Agnieszka Kamyk-Wawryszuk, Agnieszka Wysocka, Anna Pietrzak, Bogna Derkowska-Kostkowska, Dorota Triebwasser, Ewa Frąszczak, Julian Waszak, Karolina Triebwasser, Katarzyna Wolska, Krzysztof Bartowski, Mateusz Grzębski oraz Pracownicy i Uczestnicy WTZ Biały Domek i WTZ Modrzew.
Mieliśmy także przyjemność wesprzeć Studenckie Koło Podróży Literackiej oraz Zakład Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w organizacji Międzynarodowej Studencko-Pracowniczej Konferencji Naukowej zatytułowanej „WYSOKIE KONTEKSTY KULTURY POPULARNEJ”. Przedmiot obrad stanowiło zjawisko przenikania kultury wysokiej do popularnej w ikonografii, muzyce, literaturze oraz innych dziedzinach twórczości artystycznej m.in. film, teatr, reklama i media.
2 lipca odbył się w Bydgoszczy VII Przemarsz Kapeluszowy oraz III Juwenalia Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowany przez Stowarzyszenie „Z potrzeby serca”. Bydgoski Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali Seniorzy z Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” („SOS? Kobieto, mocna bądź!”), Grupy Tanecznej „noWa” (Słoneczna Salsa”), Chóru Kameralnego „Belcanto” („Hejże do Mazura” oraz „I znów zakwitły jabłonie”), Grupy Plastycznej, Wokalistka Anna Pawlikowska oraz Seniorzy z Klubu Seniora „Złota Jesień” – Zespół Wokalny „Tercja” („Batumi” i „A słońce sobie lśni”) i Zespół Wokalny „Niespodzianka” („Amsterdam” i „Gdyby można było cofnąć czas”).
Szczególne podziękowania składamy na ręce naszych Wolontariuszy – Studentów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, cierpliwość, entuzjazm oraz niespożyte pokłady energii jakie włożyliście w pracę przy Bydgoskim Festiwali Nauki, Jarmarku Świętojańskim, Obchodach 30lecia Domu Dziennego Pobytu „Senior” przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy, Międzynarodowej Studencko-Pracowniczej Konferencji Naukowej zatytułowanej „WYSOKIE KONTEKSTY KULTURY POPULARNEJ”, III Przemarszu Kapeluszowym oraz VII Juwenaliach Trzeciego Wieku. Naszymi Wolontariuszami byli: Barbara Galas, Dominika Dubiela, Eliza Jankowska, Kaja Refling, Magdalena Klemens, Magdalena Nawrocka, Magdalena Świeżawska, Wiktoria Szczepanowska, Weronika Marks, Karol Iwański, Maciej Kaczmarek, Paweł Filipowicz i Jan Frymark.
Od 9 lutego 2015 r. w Pracowni Integracji Międzypokoleniowej staż odbywali: Anna Pietrzak oraz Mateusz Grzębski, Studenci III roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Staż był realizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy w ramach „Programu Animacji Młodych Osób Niepełnosprawnych II” i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Bardzo Wam dziękujemy za Waszą pracę i zaangażowanie oraz życzymy owocnej obrony prac dyplomowych!
Pomimo, iż jest to dopiero początek wakacji już myślimy o Was i szykujemy kolejne niespodzianki na nowy sezon! Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie coś i dla tych młodszych i dla nieco starszych. Już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy i zaprosić Państwa na Babie Lato 2015 oraz Międzypokoleniowe Warsztaty Multimedialne… Dziękujemy, że byliście z nami przez ten sezon! Więcej informacji już wkrótce!