„Kilim polski – żyć piękniej” – wernisaż
W czwartek, 18 sierpnia 2022 odbył się wernisaż wystawy tkaniny „Kilim polski – żyć piękniej”. Wystawę można oglądać do 28 października 2022 w godzinach pracy instytucji. Z uwagi na ekspozycję w wielofunkcyjnej przestrzeni Salonu Hoffman sugerujemy wcześniejszy kontakt telefoniczny: 52 585 15 01, 52 585 15 06. Wstęp wolny.
Od lat Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej towarzyszą wystawy tematyczne, które poszerzają naszą wiedzę o tkactwie, tradycji i kulturze kraju i obdarzają nas niezwykłymi estetycznymi doznaniami. W tej jubileuszowej edycji nasz wybór padł na fascynującą i długą historię kilimu polskiego. Najstarsza udokumentowana technika tkacka, występująca w wielu kulturach starożytności, na terenie Polski znana co najmniej od średniowiecza, wzbogacona o liczne elementy wschodnich kultur koczowniczych, od XVII wieku popularna zarówno w kulturze chłopskiej, jak i szlacheckiej. Dwustronne dywany, kapy, narzuty w wersji ludowej przybierające najczęściej formę pasiaka lub geometrycznego wzoru, czasem niezwykle wyrafinowanego jak kilim huculski, w wersji dworskiej wzbogacone o motywy roślinne, stały się natchnieniem dla artystów i symbolem odradzającego się państwa polskiego. Projektowali je najwięksi artyści – Stanisław Wyspiański, Władysław Skoczylas, Zofia Stryjeńska, Kazimierz Brzozowski czy Eleonora Plutyńska. Obok nurtu nawiązującego do tradycji kilim przeniknął do sztuki współczesnej art deco. Po zdobyciu złotego medalu na wystawie światowej w Paryżu na początku lat dwudziestych i dzięki działalności artystycznej spółdzielni „Ład” został wypromowany na wizytówkę odrodzonego kraju. Zamówienia na kilimy sypały się zewsząd, także od najważniejszych państwowych instytucji. Kilim przetrwał czasy PRL-u, a zajmujący się nim artyści z powodzeniem przełamywali obowiązującą cepeliowską formę. Dziś wraca do łask dzięki młodym pasjonatom, którzy czerpiąc z tradycji, nadają mu nietuzinkową współczesną formę, jak firma projektowa „Splot” prowadzona przez Przemysława Cepaka. Nasz skromny Jubileusz 20-lecia Przeglądu chcemy uświetnić wystawą „Kilim polski – żyć piękniej”, pokazując w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy historię tej tkaniny w pigułce. Będzie to możliwe dzięki uprzejmości i współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Kresów Polskich w Lubaczowie i firmą dizajnerską Splot. Zapraszamy gorąco wszystkich Państwa, tym bardziej że tkaniny na wystawach pojawiają się rzadko, a są w stanie zauroczyć każdego. Wspólne z nimi bytowanie nasi przodkowie przekazali nam przecież w genach.
Wystawa przygotowana we współpracy z: Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, marką dizajnerską Splot. Wystawa towarzyszy XX Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.