Finał Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych 2023, fotogaleria
W sobotę 16 września 2023 roku, po raz kolejny spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach na Wojewódzkim Spotkaniu Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych.
W przeglądzie udział wzięły 3 zespoły, mające w swoim repertuarze widowiska obrazujące ginące tradycje i obrzędy ludowe. Ponadto wystąpiło 3 solistów – śpiewaków ludowych i 5 gawędziarzy, którzy poprzez swoje prezentacje pragną pielęgnować i kultywować śpiew, muzykę, gwarę ludową.
Jury w składzie:
Justyna Słomska-Nowak – doktor etnologii, kustosz dyplomowany, zajmuje się tradycyjną sztuką ludową, art brut oraz edukacją regionalną,
Agnieszka Kostrzewa – kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, pracownik działu folkloru,
Wioleta Górska-Nowik – animator kultury o specjalności teatralnej w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, instruktor w dziale artystycznym.
Po obejrzeniu jedenastu występów, jury postanowiło przyznać nagrody pieniężne, które zostały ufundowane przez KSOW województwa kujawsko-pomorskiego – Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego – konkurs „Wieś na weekend’2023” i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Nagrody:
w kategorii teatru obrzędu ludowego:
I nagroda dla Zespołu Ludowego „Radojewiczanie”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej,
II nagroda dla Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe”,
III nagroda dla Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa.
W tegorocznej edycji jury przyznało wyróżnienia dla
Jagody Skowrońskiej oraz Hanny Filipskiej z Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa.
w kategorii śpiewak/śpiewaczka ludowa:
I nagroda dla Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic,
II nagroda dla Grażyny Krygier z Modzerowa,
III nagroda dla Zbysława Balcerowskiego z Osięcin.
w kategorii gawędziarze:
I nagroda dla Zofii Schmidt z Radojewic
II nagroda dla Jadwigi Maciejewskiej z Baruchowa
III nagroda dla Aleksandry Laskowskiej z Inowrocławia.
W trakcie omówień jury zwróciło szczególną uwagę na dbałość o gwarę i dykcję, wzbogacanie programu scenicznego poprzez sięganie po nowy repertuar związany z autentycznym przekazywaniem obrzędów ludowych. Jury zwróciło również uwagę na dbałość i estetykę strojów ludowych oraz wytrwałość w nawiązywaniu do tradycji i czynieniu z niej części swojego życia.
Organizatorami Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy
i Śpiewaków Ludowych byli Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.