10 września 2024 (wtorek) godz. 18:00

Literatura w Centrum: Lucyna Siemińska i Switłana Pobereżniuk, „Pod niebem nie zawsze pogodnym” – spotkanie poetycko-muzyczne

Otwierające nowy sezon spotkanie z cyklu Literatura w Centrum będzie nieoczywiste. Czeka nas mariaż słowa z muzyką. Gościć będziemy poetkę Lucynę Siemińską i skrzypaczkę Switłanę Pobereżniuk.

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Lucyna Siemińska – urodzona w Bydgoszczy, autorka książek poetyckich: Bliżej… (2006), Latawcom nie potrzeba skrzydeł (2007), Pryzmaty myśli (2008), Niebo nad słonecznikami (2009), Ucieczka w sen (2011), Wspomnienie o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce – wierszem (2015), Dogonić chwilę (2015), Ulice miasta (2017), Wychodzenie z ram (2022), Pod niebem nie zawsze pogodnym (2024), i zbioru opowiadań Weekend z Rudą i inne opowiadania (2014). Teksty publikowała również w czasopismach „Akant”, „Znaj”, „sZAFa”, „Bezkres”, „Artis”, „Ypsilon”, „Litterateur Redefining World”, w licznych almanachach i antologiach (także międzynarodowych) oraz w Internecie. Związana jest z Myślą Poetycką na Facebooku i Kawiarnią Literacką w bydgoskim DK Modraczek. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich i Gdańskiego Klubu Poetów. Odznaczona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2022). Laureatka kilku konkursów poetyckich.

Pod niebem nie zawsze pogodnym zawiera wiersze o zróżnicowanej tematyce i formie, powstałe w latach 2017–2023. W książce znajduje się również cykl wierszy pod wspólną nazwą Punkty widokowe. Tom ilustrują zdjęcia autorstwa Wiesława Leszczyńskiego, po zastosowaniu czarno-białego filtra.

 

Switłana Pobereżniuk – urodziła się w samym centrum Ukrainy, w Czerkasach – mieście partnerskim Bydgoszczy. Tam mieszkała przez pierwsze dwadzieścia lat swojego życia, ukończyła szkołę podstawową i muzyczną oraz liceum muzyczne. W 1985 roku rozpoczęła naukę w Państwowym Konserwatorium Lwowskim. Będąc jeszcze studentką V roku studiów, podjęła współpracę z orkiestrą Lwowskiego Państwowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. W teatrze przepracowała trzydzieści trzy lata, dwadzieścia pięć jako pierwsza skrzypaczka i solistka orkiestry teatralnej. Brała udział w wielu projektach muzycznych i artystycznych w Ukrainie i Europie. Dużo występowała i miała wiele planów twórczych, ale wybuch wojny uniemożliwił ich realizację. Od 1 marca 2022 roku mieszka w Bydgoszczy. Przez pierwsze dwa miesiące pobytu w Polsce była wolontariuszką – tłumaczem w BCTW – następnie pracowała w szkole jako asystent międzykulturowy dla dzieci ukraińskich. Owocnie współpracuje z bydgoskim gronem poetycko-artystycznym. Aktywnie poszukuje pracy w szkole lub innej bydgoskiej instytucji zajmującej się teatrem lub muzyką.

 

Spotkania z cyklu Literatura w Centrum organizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy.


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01