Przewodnik „Szlakiem architektury sakralnej. Kościoły ewangelickie i poewangelickie” już w sprzedaży
Architektura sakralna zajmuje szczególne miejsce w krajobrazie miast i wsi. Temat realizacji sakralnych powstałych z inicjatywy i dla potrzeb ewangelików jest ze wszech miar interesujący i obrósł szeregiem rozmaitych zagadnień. Współcześnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zaledwie kilka świątyń utrzymuje status ewangelickich. Natomiast zdecydowana większość zachowanych obiektów przeszła w użytkowanie katolików, stając się kościołami poewangelickimi. Tych, które utrzymały status ewangelickich, jest aktualnie kilka. Warto jednak pamiętać, że na wspomnianym obszarze liczba ewangelickich kościołów czy kaplic przekraczała niegdyś dwieście. Stąd w niewielkim objętościowo przewodniku nie sposób wymienić wszystkie obiekty o ewangelickiej proweniencji, które są w rękach katolików, zostały adaptowane do innych celów lub opuszczone popadają w niebyt.
Bryły kościołów, zgodnie z zaleceniami, akcentowane były wieżą będącą, widoczną z daleka, dominantą architektoniczną, spełniającą rolę punktu orientacyjnego w krajobrazie wiejskim czy też miejskim, ale również mającą wymiar „propagandowy” poprzez zaakcentowanie obecności ewangelickiej konfesji w danym miejscu. Ponadto wysokie wieże z kondygnacją zegarową i dzwonami przybierały atrakcyjne formy.
W przypadku świątyń ewangelickich aranżacja wnętrza opierała się na prostej kompozycji: kruchta, nawa, prezbiterium i wyznaczających główną oś kompozycyjną elementach: chrzcielnica, ambona oraz ołtarz. Charakterystycznym elementem stały się porządkujące przestrzeń empory — usytuowana na wprost prezbiterium, pełniąca funkcję chóru muzycznego z obowiązkowymi organami, oraz boczne – przeznaczone dla wiernych. Stąd wznoszono przede wszystkim obiekty halowo-emporowe.
Przewodnik zabiera w podróż do świata architektury sakralnej wznoszonej dla i przez protestantów, a współcześnie w zdecydowanej większości służącej katolikom, której też dotyka zagadnienie opuszczenia i popadania w ruinę.
Zapraszamy do poznawania walorów zabytków ewangelickich i poewangelickich współtworzących cenne dziedzictwo, które możemy podziwiać w wielu zakątkach województwa kujawsko-pomorskiego.
W przewodniku znajdziemy kościoły z następujących miejscowości: Brodnica ,Bydgoszcz, Dębowa Łąka, Górsk, Grudziądz, Inowrocław, Kęsowo, Kołodziejewo, Lipno, Nakło nad Notecią, Pęprzyn, Rypin, Sośno, Toruń, Wałdowo, Wąbrzeźno, Wielkie Łunawy, Włocławek, Włościbórz, Włóki, Wszedzień, Żnin.
Przewodnik w cenie 38 zł do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wydawnictwo dostępne jest również w sprzedaży wysyłkowej – więcej szczegółów: sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 02 wew. 101.
Uwaga: do 23 września obowiązuje cena promocyjna, 34zł!