Rytm wątku – wystawa tkanin i malarstwa Beaty Palikot-Borowskiej
Wystawa towarzyszy XXI Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, czynna do 6 grudnia 2024.
Na wystawie zobaczymy obrazy i tkaniny, które artystka tka na krośnie ludowym, wykorzystując znane na Podlasiu od pokoleń techniki wielu nicielnic, w tym technikę radziuszki, techniki tkania wybieranego (perebor) czy przetykanego (sejpak). Bazując na tradycji, artystka powołuje do życia dekoracyjne dywany, ale o zupełnie innym charakterze, w nowoczesnej odsłonie.
„Beata dopełnia tkaniny kształtem, który wydaje się być priorytetem w twórczości artystki, ale pracuje też i tworzy tkaniny, które same w sobie są formą przestrzenną, jak w przypadku wielowarstwowej tkaniny wafel… Malarstwo Beaty to POSZUKIWANIE – kompilacja matematyki i tkaniny, dialog… Rytm, splot, cykliczność, kierunek ku linii, dążenie do uproszczenia, które porządkuje widziany świat rezonuje w pracach artystki nadając jednocześnie szczęście jej codzienności…”, Ewelina Ramotowska.
Beata Palikot-Borowska – artystka, malarka, projektantka tkanin. Ukończyła m.in. studia w zakresie wzornictwa na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od połowy lat 90. zawodowo związana z przemysłem włókienniczym; od kilkunastu lat w składzie zespołu projektowego, obecnie jako Główny Projektant Brintons Agnella w Białymstoku. Prywatnie zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem. Związana jest z grupą twórczą Bochemia, działającą przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, nieformalną grupą hasztag #TkaMy oraz z niezależną Galerią Marszand. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Fot.: fragm. Deseń Echo z kolekcji Memory, Beata Palikot-Borowska