„Bez różnicy płci – początki feminizmu na ziemiach polskich”
Ponieważ w marcu wszystkie kobiety świętują, to my się do tego dołączamy. Co tu kryć, przewaga płci pięknej na naszych wykładach jest miażdżąca. Dlatego wykład z 10 marca również poświęcony był kobietom, a dokładnie – początkowi feminizmu na ziemiach polskich. Prelekcję wygłosiła dr hab. Agnieszka Wałęga, prof. UMK w Toruniu, która po raz kolejny zagościła w naszych skromnych progach. Pani profesor wprowadziła nas w niełatwe początki emancypacji polskich kobiet, opowiadając o przodowniczkach tego ruchu i przeciwnościach systemowych i obyczajowych, jakie napotykały przez lata. Dowiedziałyśmy się między innymi, jak różne typy kobiet były opisywane w polskiej literaturze- doskonałym przykładem było tu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Justyna, Emilia i Marta, trzy bohaterki tej powieści, to idealny obraz różnic charakterów i mentalności. Pani Profesor podkreślała zresztą, że Orzeszkowa niejednokrotnie obalała mity na temat kobiecości. Między innymi w innym swoim dziele, czyli „Kilka słów o kobietach”, autorka tłumaczyła, że trzeba zerwać ze stereotypami, z postrzeganiem kobiet jako „słabszej płci” i nieporadnych społecznie istot. Emancypacja, w mniemaniu Orzeszkowej, miała dotyczyć nie oddzielenia się od mężczyzn, ale od społecznych nakazów i ograniczeń.
Można byłoby jeszcze długo opisywać ten wykład, bo wniósł on wiele przemyśleń i wiedzy, ale… parafrazując Gombrowicza- koniec i bomba, a kogo nie było, ten trąba. Czy to na ASW, czy na KUTW, zawsze dowiecie się Państwo czegoś ciekawego. Naszą gościnię z pewnością zaprosimy jeszcze niejednokrotnie, bo kobiece losy to temat rzeka.
Musimy też dodać, że prelekcję pani Profesor poprzedził krótki występ pani Nel Kijak, która zaprezentowała wiersze o kobietach, zarówno swoje, jak i najznajmienitszych polskich poetów. Występ pani Kornelii był pięknym preludium do późniejszego wręczania wylosowanych w loterii nagród dla Pań oraz wykładu.