Bydgoski Trójkąt Literacki

Pracownia Literatury KPCK jest współorganizatorem Bydgoskiego Trójkąta Literackiego – cyklicznego, kulturalnego, wieloaspektowego festiwalu książki łączącego literaturę, sztukę i muzykę, należącego do ważniejszych w kraju wydarzeń promujących literaturę oraz czytelnictwo.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2002 roku. Koordynatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, a współorganizatorami m.in. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz sieci księgarń obecnych na terenie miasta. Celem festiwalu jest popularyzacja i udostępnianie książki oraz upowszechnianie czytelnictwa. Organizowane są: kiermasze książek, spotkania autorskie z pisarzami, bookcrossing, konkursy oraz koncerty. Poszczególnym edycją imprezy towarzyszy wręczenie nagród za Bydgoską Książkę Roku o „Strzałę Łuczniczki".

Festiwal przez kilka lat był zawieszony. W 2022 roku odbył się ponownie, a jego myślą przewodnią stało się Miasto, rozumiane nie tylko jako ośrodek skupiający rozmaite myśli, emocje, dążenia i realizacje, ale także jako metafora opowieści, która „może być tyleż stymulująca, co przytłaczająca, zawsze jest jednak dynamiczna i pozostaje w ciągłym ruchu”. W 2023 roku Bydgoski Trójkąt Literacki organizowali: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kolejna edycja Bydgoskiego Trójkąta Literackiego odbyła się pod hasłem Konfrontacje.


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01