IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa
„…mówić
i z okiem
na kunszt
bo ciągle jeszcze chodzi o formę”.
Kazimierz Hoffman, Wiersz, w: A-dur (2007)
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa
Wiele padło już słów próbujących ująć rolę poezji. Vladimir Nabokov rzekł, że „poezja objawia tajemnice irracjonalnego postrzegania z pomocą racjonalnych słów”. Edgar Poe uznał, że „jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów”. Niewątpliwie każdy czuje to po swojemu. Łatwiej powiedzieć o misji animatorów kultury, promotorów sztuki, literatury i poezji właśnie, a także jej twórców. Wykonujemy zadanie trudne, ale ambitne. A współpraca pozwala zainteresować odbiorców i pośrednio wpłynąć na rozwój literatury. Tym bardziej cieszymy się z zainteresowania i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa, adresowanym do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki. Termin nadsyłania publikacji wyznaczył ostatni dzień lutego 2023 roku. Wpłynęło 239 propozycji.
Kapituła w składzie: Iwona Smolka – przewodnicząca, Anna Janko, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski do 24 kwietnia 2023 roku wskaże pięć książek nominowanych do nagrody (decyzję opublikujemy na stronie www.kpck.pl). Z kolei laureata, który otrzyma statuetkę KOSa i nagrodę w wysokości 15 000 zł tradycyjnie ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 czerwca br., o godzinie 17.00 w Salonie Hoffman. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.
Pragniemy podkreślić, że początek czerwca jest terminem nieprzypadkowym, wiąże się on z urodzinami autora Znaków. Konkurs o statuetkę KOSa staje się więc formą dbania o spuściznę Kazimierza Hoffmana uznawanego za jednego z najwybitniejszych poetów w historii miasta; w przeszłości dziennikarze ukuli nawet termin: „książę poetów”. „Poeta o nieprzeciętnej kulturze literackiej” – tak o bydgoskim mistrzu mówił Zbigniew Herbert. Cieszymy się, że tak wiele wydawnictw zaangażowało się w Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffman; pragniemy je wymienić, podkreślając rolę kulturotwórczą. W 2023 roku były to następujące podmioty (kolejność alfabetyczna): Cezary Sikorski Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Convivo, Fundacja czAR(T) Krzywogońca, Fundacja Kultury AFRONT, Fundacja KONTENT, Fundacja Duży Format, Fundacja Otwartych Na Twórczość (FONT), Fundacja Słowo i Obraz, Galeria Autorska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, Instytut Książki, Instytut Mikołowski, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów, Konsulat Honorowy RP Newry Town Hall, Liberum Verbum, Mamiko, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie, MW Marketing i Wiedza, Oficyna Wydawnicza Volumen, Ostatnia Sobota Lata, Papierowy Motyl, Powiat Łobeski, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o., Staromiejski Dom Kultury, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne FRAZA, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Warszawie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Warszawska Firma Wydawnicza Sp. z o.o., Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo a5 Krystyna Krynicka, Wydawnictwo ANAGRAM, Wydawnictwo Austeria, Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej, Wydawnictwo Borgis, Wydawnictwo Dlaczemu, Wydawnictwo Forma, Wydawnictwo Horyzont Idei, Wydawnictwo j, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Wydawnictwo LTW, Wydawnictwo Papierwdole, Wydawnictwo Pro Libris, Wydawnictwo Test oraz liczni autorzy i miłośnicy dobrej poezji.
Dziękujemy autorom, wydawnictwom oraz organizacjom promującym literaturę za możliwość współdziałania na rzecz lepszej wersji rzeczywistości złożonej z ważnych słów.
Zespół ds. organizacji konkursu