IX Spotkanie z Historią u Hoffmana: Promocja książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859-1913” – fotogaleria
Spotkanie miało miejsce 12 stycznia 2017. Poprowadziła je Ewa Dąbska, a gościem była Bogna Derkowska-Kostkowska, na co dzień historyk sztuki z naszej Pracowni Dziedzictwa Kulturowego, stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy, autorka świeżo wydanej książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913”.
Publikacja obszernie prezentuje życie i dokonania Józefa Święcickiego na tle architektury Bydgoszczy i bydgoskiego środowiska budowlanego. Opisując jego twórczość przywołanych zostało wielu innych projektantów, wykonawców prac oraz zleceniodawców. W katalogu przybliżono wszystkie zidentyfikowane projekty. W przypadku kamienic zwrócono uwagę na ukształtowanie elewacji i rozplanowanie wnętrz, a niekiedy też nawiązano do ich późniejszej historii. Tekst uzupełniło około 440 ilustracji.
W założeniu książka przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników. Powinna zainteresować nie tylko historyków sztuki i historyków zajmujących się rozwojem miast, sztuką oraz architekturą XIX wieku, ale też regionalistów zwłaszcza bydgoszczan.
Z recenzji naukowej prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego: „Bez wątpienia książka Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa, z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografia rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.
…książka bardzo dojrzała merytorycznie, dobrze napisana i zakomponowana, prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy i jego czasach w których przyszło mu żyć. Publikacja, która udanie wypełnia jedną z wielu białych plam w historii XIX- i XX-wiecznej architektury Bydgoszczy. Jest to zarazem pierwsza monografia bydgoskiego budowniczego, jednego z najciekawszych przedstawicieli swojego pokolenia, którego działalność projektowa i budowlana wywarła tak znaczny wpływ na charakter i wygląd miasta…”