Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Teatr bez granic” 2018 – wyniki oraz fotogaleria
Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Teatr bez granic” odbyły się 26 kwietnia 2018 r. w Soleckim Centrum Kultury w Solcu Kujawskim. Wystąpiło 14 grup teatralnych z regionu kujawsko-pomorskiego. Były to: 1 zespół grający w konwencji teatru lalek (Teatr „Łapy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim), 2 zespoły w kategorii klas I-III w konwencji teatru żywego planu (Teatr „NaNiby” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy i Teatr „Bakcyl” ze Szkoly Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu), 7 grup w kategorii klas IV-VII ( Teatr „Kameleon” z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Bydgoszczy, „Koło Teatralne przy…” z Gminnego Ośrodka Kultury w Gąsawie, Teatr „Bukowiacy” ze SP w Bukowcu, Szkolne Koło Teatralne „Jedynka” ze SP nr 1 w Brześciu Kujawskim, Teatr „Paterus” ze SP w Paterku, Teatr „Szok” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego w Kamieniu Krajeńskim i Teatr „Pstryk” ze SP w Grupie) oraz 4 teatry w kategorii młodzieży gimnazjalnej ( Teatr „C.D.N” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy, Teatr Poezji „Próba” ze SP nr 31 w Bydgoszczy, Teatr „Remus” z MDK nr 2 w Bydgoszczy i Teatr „Zakręt” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy). Łącznie w imprezie uczestniczyło około 200 wykonawców oraz towarzyszący im nauczyciele, instruktorzy, rodzice.
Jury w składzie:
- TERESA STĘPIEŃ-NOWICKA – aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu
- MARIAN WIŚNIEWSKI – muzyk, pedagog, reżyser, animator kultury
- JERZY ROCHOWIAK – dramaturg, autor m.in. scenariuszy teatralnych dla dzieci i młodzieży, animator kultury (Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu)
– po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych przyznało wyróżnienia i nagrody zespołowe oraz indywidualne wyróżnienia „za najlepsze kreacje aktorskie”.
W kategorii teatrów lalkowych
NAGRODĘ otrzymał Teatr „Łapy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim za spektakl pt. „Bajka o smoku Kubie” w reżyserii Aleksandry Szmaglińskiej (nagroda rzeczowa ufundowana przez Panią Burmistrz Solca Kujawskiego Teresę Substyk)
W kategorii dzieci z klas I-III
I NAGRODĘ – Teatr „NaNiby” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy za spektakl „Co słonko widziało” w reżyserii Pani Wiolety Górskiej-Nowik (nagroda finansowa ufundowana przez Panią Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – Ewę Krupę)
WYRÓŻNIENIE – Teatr „Bakcyl” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu za scenografie spektaklu pt. „Dżungla” w reżyserii Doroty Szczepańskiej (nagroda finansowa Pani Dyrektor KPCK w Bydgoszczy)
Indywidualną NAGRODĘ AKTORSKĄ otrzymała Gabriela Sińska (KAMELEON) z Teatru „Bakcyl”.
w kategorii dzieci z klas IV-VII
I NAGRODĘ otrzymał Teatr „Kameleon” z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Bydgoszczy za spektakl „Nigdzie” w reżyserii Malwiny Bielickiej (nagroda finansowa ufundowana przez Panią Dyrektor KPCK w Bydgoszczy)
II NAGRODĘ – Teatr „Bukowiacy” ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu za spektakl „Balladyna” w reżyserii Jolanty Glamowskiej (nagroda rzeczowa Pani Burmistrz Solca Kujawskiego – Teresę Substyk)
NAGRODY AKTORSKIE otrzymali:
- Ewa Szczęsna (CZAPLA) z „Kola Teatralnego przy…) w Gąsawie
- Karolina Łojko (GOPLANA) z Teatru „Bukowiacy” z Bukowca
- Maja Kowalska (STARY LIS) z Teatru „Paterus” z Paterka
- Amelia Malikowska (MŁODY LIS) z tego samego teatru
- Karolina Turzyńska (KAROLINA) z Teatru „Szok” z Kamienia Krajeńskiego
- Maja Jastrzębska (INA) z Teatru „Pstryk” z Grupy
w kategorii młodzieży gimnazjalnej
I NAGRODĘ otrzymał – Teatr „Zakręt” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy za spektakl „Bam” w reżyserii Lidii Łukowskiej i Agnieszki Dubienieckiej ( nagroda rzeczowa Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza)
II NAGRODĘ – Teatr „Remus” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy za spektakl „Zabawa w życie” w reżyserii Wiolety Górskiej-Nowik ( nagroda finansowa Pani Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – Ewy Krupy)
NAGRODY AKTORSKIE:
- Patrycja Klamecka (INTERNET) z Teatru „Zakręt” z Kruszwicy
Oraz wszyscy aktorzy Teatru Poezji „Próba” z Bydgoszczy, a byli to:
- Aleksander Bednarek
- Maximilian Rak
- Kajetan Swoboda
- Maksymilian Mozgiel
- Seweryn Szalla
i Bartłomiej Janecki – za oprawę muzyczną spektaklu
Wszystkie zespoły uczestniczące w tegorocznych Konfrontacjach otrzymały pamiątkowe DYPLOMY-PODZIĘKOWANIA, znaczki okolicznościowe z logo Konfrontacji oraz słodycze. Nagrody indywidualne w postaci książek dla najlepszych aktorów i autorów prac plastycznych ufundowała Pani Ewa Krupa – Dyrektor KPCK w Bydgoszczy.
Dzieci i młodzież uczestnicząca w Konfrontacjach oraz wszyscy chętni wzięli udział w dwóch imprezach towarzyszących, przygotowanych przez aktora-mima Mieczysława Giedrojcia. Były to: spektakl „Ja Klaun” (dla dzieci młodszych) oraz warsztaty „ Środki artystycznego wyrazu aktora-mima” – dla młodzieży gimnazjalnej.
Konfrontacjom teatralnym towarzyszyła w tym roku wystawa prac plastycznych pn. „Teatr bez granic” – kukła teatralna. Ogłoszony w styczniu br. konkurs zgromadził prace uczniów soleckich szkół podstawowych. Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci książek ufundowane przez Panią Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury w Solcu Kujawskim – Reginę Osińską oraz Panię Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – Ewę Krupę. Sporządzono osobny protokół tego konkursu.
„Teatr bez granic” prowadził instruktor teatralny Soleckiego Centrum Kultury w Solcu Kujawskim Marcin Borkowski.
Konfrontacjom teatralnym towarzyszyła w tym roku wystawa prac plastycznych pn. „Teatr bez granic” – kukła teatralna. Ogłoszony w styczniu br. konkurs zgromadził prace uczniów soleckich szkół podstawowych . laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci książek ufundowane przez Panią Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury w Solcu Kujawskim – Reginę Osińską oraz Panię Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – Ewę Krupę. Sporządzono osobny protokół tego konkursu.
Obejrzyj fotogalerię:
Jury w składzie:
– artysta plastyk,
– instruktor ds. plastyki w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu
Barbara Sobotka – kulturoznawca, gł. instruktor teatralny Kujawsko-Pomorskiego |Centrum Kultury w Bydgoszczy
po obejrzeniu wszystkich prac konkursowych przyznało wyróżnienia i nagrody. Otrzymali je:
NAGRODY /równorzędne/:
WYRÓŻNIENIA /równorzędne/:
Wszyscy nagrodzeni autorzy otrzymali pamiątkowe DYPLOMY oraz podarunki w postaci książek i kredek ufundowanych przez Dyrektora KPCK w Bydgoszczy.