Maciej Jeliński: Kosmos i kropka – wystawa z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej, fotogaleria
Wernisaż odbył się 11 maja 2018 w Salonie Hoffman KPCK. Towarzyszył mu koncert zespołu Sierżant Baker (ska-reggae-folk) ze Żnina. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 1 czerwca 2018.
Maciej Jeliński urodził się w Szubinie w 1967 roku, gdzie mieszka i tworzy do dziś. W grudniu 2008 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za twórcze dokonania w dziedzinie animacji kultury.
Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, rysunkiem i instalacją. Jego twórczość charakteryzują dwie rzeczy: duża dekoracyjność i synteza form. W oryginalny sposób interpretuje sztukę australijskich Aborygenów. Znając ich prace, z początku naśladując ich technikę „kropkowania” przez lata wykształcił swój własny styl w malarstwie: na płaskie kolory nakłada struktury barwnych kropek, kółeczek, które harmonizują z tłem płaszczyzny. Stosując abstrakcyjne barwy i kształty nadaje malowanym przedmiotom i postaciom zupełnie nowy wymiar. W roku 1999 zrealizował wraz z zespołem „Krzyk” projekt pn. „Harmonia obrazu i dźwięku”. Składał się on z kilku koncertów sprzęgniętych z projekcją slajdów i wystawami malarstwa Macieja (m.in. grudzień ’99 – Węgliszek).
W dorobku twórczym ważne miejsce zajmują happeningi, stworzył ponad 20 instalacji m.in. „Płonące wieże Babel” (budowane z pomalowanych kropkami tekturowych rur, wiązanych ze sobą sznurkiem), które następnie palił.
Fotogaleria archiwum KPCK: