Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – zeszyt nr 15
Nakład wyczerpany. Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 15 dostępny jest w sprzedaży, w cenie 16 zł, w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
Zapraszamy do lektury 15. zeszytu „Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu”. Wydawnictwo przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zanim powstanie interesujący tekst, który będziecie mogli Państwo przeczytać, autor czasami miesiącami w archiwach czyta zakurzone dokumenty, składa jak układankę elementy wydobyte z ziemi przez archeologów, spod warstw tynku powoli odsłania to, co kiedyś zdobiło i dodawało splendoru. To pasja i ciekawość i cierpliwość tworzy artykuły, które już od 15 lat przedstawiamy w „Materiałach do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”. Tradycyjnie nasza publikacja została podzielona na blok dotyczący Bydgoszczy i część poświęconą regionowi kujawsko-pomorskiemu. Żeby łatwiej było zorientować się w specyfice i historii obszaru naszego województwa zachęcamy do lektury artykułu Lecha Łbika, otwierającego tegoroczny tom. Kolejne teksty, to kolejne przygody – z Anną Drążkowską zajrzymy do średniowiecznego warsztatu szewskiego, z Tamarą Zajączkowską i Alicją Drozd zejdziemy do mrocznych krypt kościoła w Łabiszynie, a z Markiem Romaniukiem uchylimy rąbek tajemnicy z działalności bydgoskich członków Loży masońskiej. Poznamy historię kościołów – tych okazałych, jak fara w Grudziądzu, o której pisze Emilia Markot i tych niewielkich, jak świątynia w Samoklęskach, – tekst autorstwa Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej. Jubileuszowy numer zamykają opracowania przyszłych, miejmy nadzieję, regionalistów i badaczy, a na razie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu „Zabytki naszego regionu” („Zabytkowy dom, zabytkowa kamienica”) przygotowanego przez Pracownię Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOKiS „Stara Ochronka”. Życząc miłej lektury dziękujemy Autorom za interesujące teksty, a Czytelnikom za wierność.
Redakcja
W numerze:
- Lech Łbik: Jedność w wielości. Mozaika regionalna województwa kujawsko-pomorskiego
- Anna Drążkowska: Późnośredniowieczne obuwie skórzane z badań archeologicznych prowadzonych na Starym Mieście w Bydgoszczy
- Marek Romaniuk: W scenerii symboli masońskich – bydgoska loża wolnomularska „Janus im orient”
- Aleksandra Piech-Olszewska: Problematyka konserwacji architektury wnętrz na przykładzie I LO w Bydgoszczy
- Grzegorz Rosa: Z problematyki rewitalizacji bydgoskiego węzła wodnego
- Barbara Chojnacka: Stefan Kiersnowski – bydgoski rzeźbiarz, malarz i rysownik
- Jacek Woźny: Idea grodów „typu biskupińskiego” wczoraj i dziś
- Joanna Szczęsna: Jeszcze o ikonografii tympanonu północnego w ponorbertańskim kościele Św. Trójcy w Strzelnie
- Eliza Markot: Architektura kościoła farnego pod wezwaniem św. Mikołaja w Grudziądzu
- Alicja Drozd, Tamara Zajączkowska: Poreformacki kościół p.w. św. Mikołaja w Łabiszynie
- Bogna Derkowska-Kostkowska: Z dziejów kościoła i parafii w Samoklęskach Dużych
- Aleksandra Chylewska-Tölle: Niemiecka literatura piękna o Borach Tucholskich
- Zofia Wernerowska-Frąckiewicz: Zachowane ślady kultury sarmackiej na obszarze Borów Tucholskich
- Lidia Dobrowolska: Topolno – od rezydencji ziemiańskiej do „resztówki” z ogrodem przyklasztornym. Koncepcja rewitalizacji zabytkowego zespoły zieleni.
- Wojciech Ślusarczyk: Wizyta uczestników Międzynarodowego Kongresu Medycyny i Farmacji Wojskowej (Warszawa 30 V – 4 VI 1927 r.) w regionie kujawsko-pomorskim
- Daria Bręczewska-Kulesza, Agnieszka Wysocka: Opowieść teatralna, o tych, którzy odeszli
- VI Konkurs historyczny „Zabytki naszego regionu”