Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – zeszyt nr 16
Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 16 dostępny jest w sprzedaży, w cenie 16 zł, w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
Zapraszamy serdecznie do sięgnięcia po 16 numer „Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”.
Najstarsze, średniowieczne i wczesnonowożytne dzieje oraz zabytki omawiają: Anna i Wojciech Siwiakowie (prezentują nowe znaleziska w strefie dawnego grodu i zamku w Bydgoszczy), Agata Chromińska (przybliża XVI-wieczną płaskorzeźbę Ukrzyżowania z bydgoskiego kościoła Klarysek), tudzież Lech Łbik, który niczym konik szachowy „skacze” po wielu sanktuariach pątniczych historycznych Prus Krzyżackich i Królewskich, wydobywając przy tej okazji z mroku niepamięci lokalne sanktuarium maryjne w Starogrodzie koło Chełmna. Co więcej, w ostatnich latach badacze z coraz większą uwagą przyglądają się czasom przełomu XIX i XX wieku. Do jakich dochodzą wniosków? Zajrzyjcie Państwo do artykułów Antoniego Romualda Chodyńskiego (pisze o rezydencji szlacheckiej w Jabłonowie Pomorskim), Eweliny Wojdak (analizuje idee protestanckiej architektury i szuka ich odniesień w ewangelickich świątyniach bydgoskich), Leszka Skazy (omawia pałac w krajeńskim Komierowie) czy Ingi Trochimowicz (podejmuje zapoznane zagadnienie metaloplastycznych bram i ogrodzeń). Kto czekał na drugą część opowieści Barbary Chojnackiej o bydgoskim plastyku Stefanie Kiersnowskim (pierwsza w zeszycie 15.), teraz będzie mógł zaspokoić rozbudzoną ciekawość. W ekscytujący świat międzywojennych złodziei bydgoskich przenosi nas Aleksandra Jankowska, a gorzko-krytyczne, podszyte wszak marzeniami refleksje na temat kondycji zabytkowej architektury bydgoskiej snuje Ewa Raczyńska-Mąkowska. Zeszyt tradycyjnie zamykają nagrodzone teksty i fotografie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczących w VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, która odbywała się pod hasłem „Budynki użyteczności publicznej”. „Materiały…” ukazały się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Bydgoszczy, za co serdecznie dziękujemy. Impreza jednocześnie zainauguruje obchody dwudziestolecia Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy.
Numer w sprzedaży w cenie 15 zł. do nabycia w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.