Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – zeszyt nr 17
Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 17 dostępny jest w sprzedaży, w cenie 16 zł, w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
Po raz 17. zapraszamy serdecznie do lektury rocznika przygotowywanego przez Pracownię Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOKiS. Jak zawsze proponujemy Naszym Czytelnikom podróż w czasie. Autorzy – historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy, miłośnicy Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego tym razem proponują między innymi: spacer po wnętrzach kamienic i podziwianie zachowanych malowideł (Roma Gordon, Malowidła ścienne…), zgłębianie teoretycznych podstaw w budownictwie sakralnym (Ewelina Wojdak, Nowoczesne koncepcje …). Z artykułu Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej (Z dziejów muzycznego instrumentarstwa …) dowiecie się Państwo, że wielu bydgoszczan żyjących w XIX i na początku XX wieku, uwielbiało muzykę – to dla nich otwierano składy z instrumentami muzycznymi i z nutami. Kogo wciągnęły mroczne kryminalne historie z poprzednich „Materiałów…” – ma okazję dzięki Aleksandrze Jankowskiej zagłębić się w Odmęty zepsucia i zbrodni…, Bydgoszczy z lat międzywojennych (tylko dla Czytelników o mocnych nerwach!). W części regionalnej dwa teksty dotyczące zabytków Strzelna (teksty Katarzyny A. Błoch i Joanny Szczęsnej), a jakie „cudowne” peregrynacje podejmowały kiedyś obrazy przeczytacie Państwo w niezwykle interesującym artykule Jowity Jagly („Pływające wizerunki”…). Już nie możemy doczekać się następnej części… Czekając na nią, życzymy jak zawsze miłej i satysfakcjonującej lektury.
Agnieszka Wysocka
Kamienice czynszowe, symbole XIX wiecznego miasta, charakterystyczne dla wielu ciągów zabudowy Bydgoszczy, coraz częściej odnawiane, odkrywają przed nami swoje tajemnice. Jeszcze niedawno szare i brudne, dziś remontowane urzekają przechodniów swoją urodą. Spod tynków konserwatorzy wydobywają zapomniane malowidła, przywracają im dawny blask (Roma Gordon, Malowidła ścienne…). Inspiracją dla współczesnych architektów stają się zbiory pocztówek (Aleksandra Pasieta, Budowle bydgoskie…). Niewielkie widokówki, tak wydawałoby się, ulotne i nietrwałe podpowiadają jak harmonijnie zespolić dawną zabudowę ze współczesną, jak uzupełnić skute nierozważnie detale sztukatorskie. Wiedzę o architekturze mieszkaniowej uzupełnia w tegorocznych „Materiałach…” artykuł o teoretycznych podstawach w budownictwie sakralnym (Ewelina Wojdak, Nowoczesne koncepcje …).
Dzieje miasta to nie tylko historia urbanistyki. Z artykułu Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej (Z dziejów muzycznego instrumentarstwa …) dowiecie się Państwo, że wielu bydgoszczan uwielbiało muzykę – to dla nich otwierano składy z instrumentami muzycznymi i z nutami. Kogo wciągnęły mroczne kryminalne historie z zeszłorocznych „Materiałów…” – ma okazję dzięki Aleksandrze Jankowskiej zagłębić się w Odmęty zepsucia i zbrodni…, Bydgoszczy z lat międzywojennych (tylko dla Czytelników o mocnych nerwach !).
W części regionalnej dwa teksty dotyczące zabytków Strzelna. Katarzyna A. Błoch (Naczynia ceramiczne…) z niewielkich kawałków próbuje odtworzyć życie codzienne Panien Norbertanek, to związane z kulturą stołu. Joanna Szczęsna zastanawia się natomiast nad proweniencją niezwykłego gotyckiego Krucyfiksu z ołtarza relikwiarzowego ustawionego w transepcie strzeleńskiego kościoła. Jakie „cudowne” peregrynacje podejmowały kiedyś obrazy przeczytacie Państwo w niezwykle interesującym artykule Jowity Jagly („Pływające wizerunki”…). Już nie możemy doczekać się następnej części… Czekając na nią, życzymy jak zawsze miłej i satysfakcjonującej lektury.
Redakcja
Numer w sprzedaży w cenie 15 zł. do nabycia w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
BYDGOSZCZ
- DARIA FILINGER, Tygle z badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie dawnej Mennicy Bydgoskiej
- EWELINA WOJDAK, Nowoczesne koncepcje architektoniczne w bydgoskim budownictwie sakralnym początku XX wieku
- ROMA GORDON, Malowidła ścienne bydgoskich klatek schodowych i bram przejazdowych kamienic z II połowy XIX i początku XX wieku
- ALEKSANDRA PASIETA, Budowle bydgoskie na pocztówkach z 1 ćw. XX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego
- BOGNA DERKOWSKA-KOSTKOWSKA, Z dziejów muzycznego instrumentarstwa w Bydgoszczy w 2. połowie XIX i 1. połowie XX wieku
- ALEKSANDRA JANKOWSKA, W odmętach zepsucia i zbrodni. Rozboje w międzywojennej Bydgoszczy na podstawie prasy i źródeł archiwalnych
- LECH ŁBIK, D. Salinger w Bydgoszczy. Nowe ustalenia i hipotezy
REGION
- KATARZYNA A. BŁOCH, Naczynia ceramiczne ze wzgórza klasztornego w Strzelnie – próba określenia funkcji
- JOANNA SZCZĘSNA, Gotycki Krucyfiks w kościele Świętej Trójcy w Strzelnie – rzeźba ludowa?
- JOWITA JAGLA, „Pływające wizerunki”. O cudownej mobilności świętych obrazów i ich „wodnych” predylekcjach. Część I. Matka Boska ze Świecia
- MAREK STAWICKI, Inowrocławskie macewy i ich twórcy. Samuel Goldbaum – czołowy kamieniarz inowrocławskich kirkutów
KOMUNIKATY
- VIII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”
- AGNIESZKA WYSOCKA, Villa Anna przy ul. Sienkiewicza 31 w Bydgoszczy
SPIS ZAWARTOŚCI
„Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu” z. 1-16, lata 1996-2011