Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 18
Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 18 dostępny jest w sprzedaży, w cenie 16 zł, w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
Nowy, osiemnasty już zeszyt „Materiałów do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu”, który Państwo trzymacie w ręku, kusi – jak zwykle – mozaiką artykułów od przysłowiowego Sasa do Lasa. Tematyka bydgoska rozpoczyna się tekstem o nowożytnej misie ceramicznej, zapewne kuchennej, wykopanej onegdaj na Starym Rynku (Daria Filinger), a kończy pamiętnikiem z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej w roku 1939, prowadzonym przez nastoletnią Barbarę Kwiecińską (przygotowanym do druku przez Katarzynę Milczarek-Kozak). Pomiędzy nimi znajduje się kilka innych artykułów, dotyczących dawnego wyposażenia kościoła Klarysek (Katarzyna Gorzycka), roli handlowej Starego Rynku w XIX i XX stuleciu (Aleksandra Pasieta), ulicy Piotrowskiego (Bogna Derkowska-Kostkowska, Agnieszka Wysocka), twórczości bydgoskiego architekta Karla Bergnera (Elżbieta Pilarska) tudzież stylistyce metaloplastycznych bram i ogrodzeń bydgoskich posesji z około 1900 roku (Inga Trochimowicz, kontynuacja rozprawy z numeru 16).
Dział regionalny otwiera komunikat Marcina Danielewskiego, krytycznie oceniający zmianę przebiegu turystycznego Szlaku Piastowskiego o metryce międzywojennej. Późnośredniowiecznej kultury i mentalności religijnej dotyka tekst Lecha Łbika, prezentujący ruch pielgrzymkowy z ziemi chełmińskiej do dawnego grobu błogosławionej Doroty z Mątów w katedrze kwidzyńskiej. Z kolei do popaulińskiego kościoła w Topolnie zaprasza nas Lidia Dobrowolska, aby omówić odkryte niedawno nowożytne malowidła sakralne na balustradzie chóru muzycznego.
Liczymy na życzliwe przyjęcie niniejszego zeszytu, życząc zarazem ciekawej i pożytecznej lektury.
Redakcja
BYDGOSZCZ
- DARIA FILINGER, Naczynie ceramiczne z wykopalisk na Starym Rynku w Bydgoszczy – próba określenia funkcji
- KATARZYNA GORZYCKA, Rekonstrukcja wyposażenia kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy
- ALEKSANDRA PASIETA, Stary Rynek w Bydgoszczy jako przestrzeń handlowa. Z dziejów XIX- i XX-wiecznych sklepów, domów towarowych, kawiarni i restauracji
- BOGNA DERKOWSKA-KOSTKOWSKA, AGNIESZKA WYSOCKA, Ulica Piotrowskiego w Bydgoszczy
- ELŻBIETA PILARSKA, Karl Bergner architekt Bydgoszczy
- INGA TROCHIMOWICZ, Metaloplastyczne bramy i ogrodzenia bydgoskich posesji z około 1900 roku (cz. 2 – zagadnienia stylistyczne)
- KATARZYNA MILCZAREK-KOZAK, Dziennik wojenny Barbary Kwiecińskiej z 1939 roku
REGION
- MARCIN DANIELEWSKI, O dwóch niechcianych perłach romańskiej architektury
- LECH ŁBIK, Z ziemi chełmińskiej do pomezańskiego Kwidzyna. Garść cudów błogosławionej Doroty z Mątów
- LIDIA DOBROWOLSKA, Paulińskie skarby sztuki sakralnej w Topolnie w świetle odkrycia pierwotnych malowideł.
KOMUNIKATY
- IX Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”
- X Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”
SPIS ZAWARTOŚCI
- „Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu” 1-17, lata 1996-2013