Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 7
Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – Zeszyt nr 7 dostępny jest w sprzedaży, w cenie 16 zł, w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl. Zeszyt dostępny jest również w wersji elektronicznej w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej – kliknij tutaj
Szanowny Czytelniku, Oddajemy w Twoje ręce już siódmy zeszyt „Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”. Gdy 10 lat temu, w styczniu 1992 roku, została powołana w Wojewódzkim Ośrodku Kultury Pracownia Dokumentacji i Popularyzacji Zabytków przypuszczaliśmy, że dana nam będzie do wykonania rola badaczy historii zabytków architektury i szeroko pojętej kultury materialnej. Spoglądając wstecz dostrzegamy, iż mimo upływu lat ciągłym wyzwaniem dla zespołu i osób z nami współpracujących jest nieustanna konieczność popularyzowania wiedzy o dziejach kultury i sztuki nie tylko Bydgoszczy, ale i całego regionu. 7., to numer szczęśliwy. Dla nas podwójnie – po pierwsze, do grona „Materiałów…” dołączyli nowi autorzy. a po drugie, znów możemy spotkać się z Państwem. W tym jubileuszowym roku naszej działalności prezentując kolejny Zeszyt przybliżamy między innymi mało znane fakty dotyczące malowniczego nurtu w architekturze bydgoskiej na przełomie XIX i XX wieku. Powstały wówczas nie tylko charakterystyczne dla pejzażu miasta obiekty, ale i znane bydgoszczanom Osiedle Bielawki. Tematyka zaprezentowana w kolejnym artykule przedstawia jedną z międzywojennych koncepcji urbanistycznego rozwoju miasta na przykładzie Osiedla Leśnego. Intensywnie rozwijająca się Bydgoszcz szczególnie od 2. połowy XIX wieku, musiała zapewnić przyjeżdżającym osobom bazę noclegową. Stopniowo na przestrzeni kolejnych lat zaczęły powstawać hotele. Jakie i gdzie? Dowiesz się Czytelniku na kolejnych stronach. W ostatnich latach znikają z przemysłowej mapy Bydgoszczy kolejne fabryki. Wiedza o części z nich jest jeszcze dosyć świeża, ale już mało kto pamięta fabryki z lat 20-tych XX wieku. Jedną z nich była „Galwano”. Pasjonujące są dzieje „ranionej nimfy” uszkodzonej rzeźby, którą dzisiaj możemy podziwiać we wnętrzach Filharmonii Pomorskiej. Tematykę bydgoską uzupełniamy historią kościoła Klarysek i pracami konserwatorskimi jakie tam były prowadzone oraz artykułami z bloku archeologicznego. Autorzy na podstawie znalezisk odsłaniają ich tajemnice i przybliżają nam życie w grodzie nad Brdą od średniowiecza, aż do XVIII wieku.
W części poświęconej regionowi, znalazła się najstarsza historia ołtarza głównego odkrytego w kościele klasztornym w Strzelnie, drobiazgowa analiza jednego ze strzeleńskich tympanonów, mało znane dzieje rodu Zebrzydowskich związanych z Więcborkiem i ważne informacje o średniowiecznej biblii z Paryża, znajdującej się w Bibliotece UMK w Toruniu. Mamy nadzieję, iż lektura siódmego Zeszytu będzie w pełni satysfakcjonująca.
Krzysztof Bartowski
BYDGOSZCZ
- MARCIN ZABŁOCKI, Militaria ze średniowiecznej Bydgoszczy
- WOJCIECH SIWIAK, XVIII-wieczne butelki z ulicy Pod Blankami 33 w Bydgoszczy
- KRZYSZTOF BARTOWSKI, Najstarszy kościół szpitalny w Bydgoszczy a klasztor ss. Klarysek – zarys dziejów i problematyki konserwatorskiej
- MICHAŁ GRADOWSKI, „Zraniona nimfa” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
- IWONA JASTRZĘBSKA-PUZOWSKA, Nurt malowniczy w bydgoskiej architekturze przełomu XIX i XX wieku
- DARIA BRĘCZEWSKA-KULESZA, Rozwój budownictwa hotelowego w Bydgoszczy w 2. połowie XIX i na początku XX wieku
- MAREK ROMANIUK, Bydgoski „Pomnik Poległych”
- BARBARA CHOJNACKA, Bronisław Kłobucki – artysta rzeźbiarz. Przyczynek do dziejów bydgoskiej rzeźby w latach 1920-1939
- DANUTA SÓJKOWSKA, Towarzystwo Akcyjne „Galwana” w Bydgoszczy
- AGNIESZKA WYSOCKA, Osiedle w Lesie Gdańskim
REGION
- KRYSTYNA SULKOWSKA-TUSZYŃSKA, Ołtarz główny kościoła klasztornego w Strzel nie – zamurowana historia
- ZBIGNIEW SROKA, Strzeleński Fundator Kościoła (z problematyki znaczeń Majestas Domini w północnym portalu bazyliki w Strzelnie)
- WITOLD GARBACZEWSKI, Trzynastowieczna Biblia Paryska w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
- TAMARA ZAJĄCZKOWSKA, Średniowieczna siedziba rycerska w Szubinie na Pałukach. Nowe odkrycia, nowe hipotezy
- ZENON BIRKHOLZ, Ród Zebrzydowskich z Więcborka – z dziejów Krajny (część 1)
KOMUNIKATY
- JACEK WOŹNY, Pierwsze znaleziska kamionki siegburskiej ze Starego Miasta w Bydgoszczy
- WYKAZ ZAWARTOŚCI Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu, z, 1-6