Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu – zeszyt nr 20
Wydanie 20 numeru naszego pisma, oprócz tego, że dla Pracowni Dziedzictwa Kulturowego jest prawdziwym powodem do dumy, to jednocześnie skłania do refleksji. W pierwszej kolejności – nad mijającym czasem. Trudno uwierzyć, że od oddania do druku pierwszego numeru minęły 23 lata! Jeśli za coś najbardziej chcielibyśmy podziękować, to za zaufanie Autorów – to Oni powierzają nam teksty, często wynik wieloletnich badań i analiz i za wierność Wam – Czytelnicy.
Tym razem nasi Autorzy swoją uwagę skupili głównie na XIX wieku. To fascynujący czas – rozwijała się nauka, rozrastały miasta, rewolucja przemysłowa jednych wynosiła na szczyty, innych spychała w nędzę. Miłosierdzie – czy to wynikające z potrzeby serca czy podyktowane wiarą próbowało ratować najbiedniejszych i najsłabszych (Lech Łbik, Bogna Kostkowska-Derkowska, Historia założenia i budowy dawnego sierocińca Henryka Dietza do 1920 roku). Poczucie estetyki i uczucia patriotyczne były impulsem do upiększania głównych placów i mniejszych skwerów w miastach pomnikami (Katarzyna Kluczwajd, Posągi pruskie i polskie z początku XX wieku w przestrzeni Podgórza pod Toruniem, Marcin Mościcki, Inowrocławskie pomniki doby zaboru pruskiego ‒ Kriegerdenkmal 1870-1871). Lektura tych tekstów uświadamia jak skomplikowane potrafią być losy rzeźb w przestrzeni publicznej.
Coraz częściej badaczy interesuje życie codzienne. Upływa ono oczywiście w cieniu wielkiej historii, czasami jednak wielka historia wkracza w nie i nic już nie będzie takie same (Lidia Dobrowolska, Park Gordona w Laskowicach – Tam gdzie spotyka się wspomnienie i wieczność). Czym byłoby w końcu życie bez odrobiny przyjemności… (Aleksandra Pasieta, Znakomita kawa i ciastka czyli…).
Oczywiście nie tylko XIX wiek pozostaje w kręgu zainteresowań naszych Autorów. Zabiorą Oni nas w fascynujące czasy średniowiecza, udowodnią, że warto pochylać się nad dziejami najnowszymi i przekonają o tym, że żmudne przeglądanie dawnej prasy daje mnóstwo satysfakcji (Autorom) i nie pozwala oderwać się od tekstów (Czytelnikom).
Redakcja
Numer w sprzedaży w cenie 16 zł. do nabycia w siedzibie KPCK. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@kpck.pl.
BYDGOSZCZ
- KRYSTIAN STRAUSS, Uroczystości oficjalne w Bydgoszczy w świetle prasy czasów Księstwa Warszawskiego
- LECH ŁBIK, BOGNA DERKOWSKA-KOSTKOWSKA, Historia założenia i budowy dawnego Sierocińca Henryka Dietza do 1920 roku
- ALEKSANDRA PASIETA, Znakomita kawa i ciastka czyli w dawnych cukierniach i kawiarniach bydgoskich. Historia składów słodyczy oraz fabryk czekolady, konfitur i marcepanu (2 połowa XIX – początek XX wieku)
REGION
- ADAM KOSECKI, Miejskość utracona. Średniowieczne kujawskie lokacje miejskie, które nie przetrwały do dziś
- STANISŁAW KOC, Prezbiterium kościoła franciszkanów w Inowrocławiu – jedna akcja budowlana czy kilka faz budowy? Przyczynek do dalszych badań archeologicznych nawy odkrytej w 2010 roku
- LESZEK SKAZA, Jedyny „Schinkel” w powiecie sępoleńskim
- LIDIA DOBROWOLSKA, Park Gordona w Laskowicach ‒ Tam gdzie spotyka się wspomnienie i wieczność
- MARCIN MOŚCICKI, Inowrocławskie pomniki doby zaboru pruskiego – Kriegerdenkmal 1870-1871
- KATARZYNA KLUCZWAJD, Posągi pruskie i polskie z początku XX wieku w przestrzeni Podgórza pod Toruniem
- SYLWESTER STEFAN ROSZAK, Z dziejów powojennej konspiracji w rejonie Lubrańca – antykomunistyczna działalność Jana Wiśniewskiego „Szreniawy” i Jerzego Gadzinowskiego „Szarego”
KOMUNIKATY
- KATARZYNA OLEJNIK, Jadwiga Pliszka i tradycja haftu pałuckiego
- XIV Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”
PRACE LAUREATÓW XIV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO
- WERONIKA PLUCIŃSKA, Dwaj bohaterowie, dwa wydarzenia, dwa pomniki z czasów odzyskiwania niepodległości w Chodczu na Kujawach
- MAKSYMILIAN KOTELAK, Wywiad z dr. Ottonem Steinbornem pierwszym polskim prezydentem Torunia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku
- PAULINA ZIÓŁKOWSKA, Lekarz, kupiec i powstańcy
SPIS ZAWARTOŚCI
- „Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu” zeszyty 1-19 (lata 1996-2018)