Miłośnik Teatru Lalek nr 22
Zaczynamy od smutnej wiadomości. Odeszła od nas Renata Rybacka. Znana i lubiana instruktorka teatralna Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy, ale przede wszystkim koleżanka i dobry duch wszystkich lalkarzy amatorów z naszego regionu. Wspominamy ją z szacunkiem i sympatią i przypominamy opowieść o jej lalkarskiej pasji.
***
Teatr lalek wodnych. Odmienny od innych form lalkowych z uwagi na niekonwencjonalne treści i formy sceniczne oraz specyficzną budowę lalek. Przede wszystkim jednak ze względu na wykorzystanie, zamiast tradycyjnej sceny, naturalnego lustra wody: stawu, jeziora czy rzeki. Wyrosły z tradycji plebejskiej, z czasem stał się kulturalną wizytówką Wietnamu i jest dziś
jedną z najpopularniejszych turystycznych atrakcji tego regionu, rozpoznawalną na całym świecie. Ten niezwykle ciekawy teatr, chociaż w naszej tradycji kulturowej egzotyczny i niemal nieobecny, opisuje Stefan Gełdon w rozdziale pt. „Technika Teatru Lalek”. Okazuje się, że pomimo upływu niemal całego stulecia badań nad specyfiką lalki i jej widowiska, wciąż istnieje ta sama potrzeba określenia istotnych cech lalki i lalkarstwa jako gatunku artystycznego. Jaki jest dzisiejszy teatr lalek? Czy nadal jego nieodłącznym atrybutem jest parawan? Czy brak lalek w teatrze lalek to żart?! Interesujące rozważania na ten temat znajdujemy w przytoczonym przez nas artykule Marka Waszkiela „Postlalkowe lalkarstwo”. Świętowanie 25 lat „Baśniowego Świata” zbiegło się z nie lada niespodzianką! Otóż z radością informujemy, że kapituła australijskiej Fundacji POLCUL doceniła wieloletnią pracę twórczą Stefana Gełdona, przyznając mu prestiżową nagrodę! Opowiadamy o tym w „Teatralnym fenomenie”. Realizują swoje przedstawienia w różnych technikach lalkowych. W listopadzie ubiegłego roku zaprezentowały się na warsztatowym Spotkaniu z teatrem lalek, organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Przedstawiamy cztery ciekawe zespoły teatralne działające w województwie kujawsko-pomorskim: Teatr „Łapy” z Kamienia Krajeńskiego, „Mgiełka” z Osia, „Miszmasz” z Grudziądza i „Michałki” z Witkowa. A ponadto… Stefan Gełdon powraca do wcześniejszych edycji „Biesiad z teatrem lalek”, organizowanych w latach 2003–2006 w Centrum Kultury „Zamek” w Nowem. Kontynuujemy Mały Słownik Teatru Lalek, przybliżając kolejne terminy związane z teatrem. Tym razem są to hasła litery „P”.
Komentujemy tegoroczną edycję rodzimego kujawsko-pomorskiego „Teatru bez granic” oraz załączamy program XL Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Puławach. A w biblioteczce repertuarowej? Wesoła, ale i mądra opowieść o Smoku, innym niż wszystkie, o przyjaźni i tolerancji.
Miłej lektury!
„Miłośnik Teatru Lalek” – pobierz 22. numer wydawnictwa (PDF)