Nowy nr Kwartalnika Artystycznego
Zmarł Tadeusz Różewicz i bardziej jeszcze zrobiło się pusto. Żegnamy go z wielkim żalem i tak jak chciał, z uśmiechem. Najbliższy numer „Kwartalnika” będzie jemu poświęcony.
W 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza stajemy nad kolejną linią i zastanawiamy się, jak jest wśród nas obecny, czy wiernie z nim jesteśmy i co z tego wynika.
Jaki jest jego testament? Co powinniśmy spełniać, a co odrzucać? Jaki związek jest z nim możliwy w realiach, które są?
Miłoszowski blok zaczynają wiersze z jego ostatnich tomików. Po raz pierwszy ukazuje się w Polsce Przedmowa do pierwszego litewskiego wyboru jego poezji – reprodukujemy ją z odręcznymi poprawkami autora. W Głosach i glosach znajdują się teksty m.in. Julii Hartwig, Stefana Chwina, Aleksandra Fiuta, Piotra Kłoczowskiego, Leszka Szarugi i Marka Tomaszewskiego, a całość dopełniają wspomnienia Renaty Gorczyńskiej, fragmenty dziennika Agnieszki Kosińskiej i wkładka ze zdjęciami.
Miłosz był z nami od początku i będzie do końca.
Numer otwierają wiersze Konstandinosa Kawafisa w przekładzie Ireneusza Kani – ich pełny zbiór ukaże się w Wydawnictwie Austeria.
W dalszej części przedstawiamy m.in. nowe wiersze Julii Hartwig, Krystyny Rodowskiej, Bogusława Kierca, Piotra Matywieckiego, Andrzeja Szuby, Ireny Wyczółkowskiej, Anny Augustyniak, Agnieszki Wiktorowskiej i ks. Janusza A. Kobierskiego, dokończenie rozmowy Antoniego Libery i o. Janusza Pydy OP o Końcówce Samuela Becketta i wypowiedzi w ankietach.
Serdecznie zapraszam do lektury. Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.
Krzysztof Myszkowski