Otępienia teoria i praktyka
31 stycznia odbyło się w Salonie Hoffman spotkanie z autorką bloga „Opieka nad Seniorami” – Karoliną Kramkowską. Wykład otwarty „Otępienia – wspólny problem, wspólne rozwiązania” był podzielony na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej spotkania uczestnicy dowiedzieli jaka jest specyfika chorób otępiennych mózgu i jak je diagnozować, jak przebiega komunikacja z osobą chorą, jaki jest wymiar społeczny chorób otępiennych oraz jak sobie radzić i stosować profilaktykę zachowań trudnych u chorego. Część praktyczna była poświęcona opiece nad osobą chorą – przygotowaniem mieszkania, posiłków, dbania o higienę osoby chorej otępiennie. Wydarzenie patronatem medialnym objęli: Magazyn Ogólnopolski „Głos Seniora” z Krakowa, Tygodnik Bydgoski, TVP 3 Bydgoszcz oraz Polskie Radio Pomorza i Kujaw.
Uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatne materiały: Magazyn „Głos Seniora”, „Informator dla Seniora” – wydanie IV, broszury dotyczące otępień i projektu ŚCOPO.
Media:
http://www.radiopik.pl/2,65373,spotkanie-poswiecone-otepieniom
https://bydgoszcz.tvp.pl/35814937/pomagaja-w-domu-cierpiacym-na-otepienie-i-ich-rodzinom
http://bydgoszcz.tvp.pl/35817253/30012018
Od 1 lutego 2018 r. w KPCK rozpoczęły się zajęcia dla chorych otępiennie oraz ich rodzin. Zajęcia aktywizacyjne dla chorych prowadzi Ewa Frąszczak, a zajęcia animacyjne dla opiekunów chorych Magdalena Szymkiewicz.
Ewa Frąszczak – tyflopedagog, surdopedagog, logopeda, biblioterapeuta, od wielu lat pracuje w K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Ponad 10 lat pracuje w Stowarzyszeniu Visus Supremus, pełni tam rolę v-prezesa. Realizowała szereg kampanii na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, obejmujących swoim zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie, jak i województwa przyległe. Organizuje wycieczki do ciekawych miejsc, ma uprawnienia kierownika wycieczek i wyjazdów. Od kilku lat jest także coachem i prowadzi zajęcia z osobami dorosłymi z zakresu coacha life. Jej zainteresowania to fotografia, malarstwo, muzyka, informatyka. Lubi czytać książki, oglądać filmy. Chodzi na przedstawienia do opery i na koncerty do filharmonii. Na stałe mieszka w Bydgoszczy.
Magdalena Szymkiewicz – pedagog o specjalności opiekuńczo – wychowawczej, pedagog szkolny we wszystkich poziomach szkół, terapeuta terapii korekcyjno – kompensacyjnej, mediator, edukator w zakresie HIV / AIDS, edukator w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, edukator w zakresie profilaktyki uzależnień, opiekun w zakresie rodzinnej opieki zastępczej, animator w zakresie pedagogiki zabawy i terapii przez sztukę.