ARS 2016: podsumowanie przeglądu

W dniach od 29 września do 2 października we Włocławku odbył się 17. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2016 zorganizowany przez Pracownię Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Po raz pierwszy Przegląd odbył się we Włocławku i po raz pierwszy miał charakter międzypokoleniowy.

Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” miał miejsce w 1979 r. Od tej pory przegląd odbywał się co trzy lata. Była to nie tylko gigantyczna impreza o profilu artystycznym, ale i znacząca impreza metodyczna, której charakter nadawały liczne imprezy towarzyszące przygotowywane specjalnie na tą okazję. Od 1994 r. na wniosek Seniorów przegląd odbywa się co dwa lata, a poprzedzają go Eliminacje Wojewódzkie. Organizatora Eliminacji Wojewódzkich proponuje Urząd Marszałkowski danego Województwa. Celem przeglądu jest zaprezentowanie dorobku zespołów artystycznych i solistów działających w Klubach Seniora, stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej, pielęgnowanie tradycji ludowych i działalności zespołów artystycznych w Klubach Seniora, oddziaływanie na szersze kręgi społeczne poprzez upowszechnianie właściwych wzorców spędzania wolnego czasu. Przegląd cieszy się ogromną popularnością wśród seniorów, zarówno tych występujących jak i oglądających. Zespoły i soliści prezentują się w repertuarze o tematyce dowolnej (temat nie może być powtórzony z lat poprzednich) w następujących kategoriach: wokalnej, instrumentalnej, chóralnej, folklorystycznej, kabaretowej, teatrów dramatycznych i obrzędowych, teatrów jednego aktora, poezji śpiewanej. Od 1994 r. najlepszy zespół Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” otrzymuje nagrodę Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, inicjatora działań na rzecz Seniorów w Polsce.

Tegoroczny Przegląd Ogólnopolski wygrał Zespół Folklorystyczny „Cegiełki” z Lewkowa Starego. W przesłuchaniach wzięły udział 52 zespoły, 13 solistów i 1 duet z 11 Województw – podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego oraz łódzkiego. Podmioty Artystyczne rywalizowały ze sobą w 4 przestrzeniach twórczych: muzyka, teatr, taniec i folklor. Celem tegorocznego ARSu było m.in. inspirowanie Seniorów i młodzieży do szukania nowych form pracy artystycznej. Ideą Przeglądu jest integracja środowisk seniorskich z ludźmi młodego pokolenia. W ciągu 4 dni trwania Przeglądu Centrum Kultury Browar „B” odwiedziło ponad 2500 osób.

W czasie trwania Przeglądu przygotowaliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Włocławek wiele atrakcji dla Artystów oraz ich Gości. Każdego dnia Artyści byli witani przez przez Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka, a w roli Gospodarzy wspaniale sprawdzili się gościnni Seniorzy z Włocławskiej Rady Seniora, Klubów Seniora oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Każdy z Uczestników oraz Wolontariuszy otrzymał w Biurze Organizacyjnym smyczkę oraz identyfikator, który upoważniał do wielu atrakcyjnych zniżek oraz licznych atrakcji towarzyszących przeglądowi. Artyści mogli skorzystać z oferty m.in. Włocławskiej Informacji Turystycznej, Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KESEM, Uzdrowiska Wieniec Zdrój, Darmowych Porad Medycznych, Poranków na miejskim basenie czy Spacerków z przewodnikiem po Włocławku. Wróciliśmy do tradycji zabaw towarzyszącym Przeglądowi – pierwszego dnia czekało na nas ognisko integracyjne na przystani we Włocławku, a w kolejne dni bawiliśmy się podczas dancingów międzypokoleniowych w Hotelu „Ratuszowym”, który był również główną siedzibą Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w czasie trwania ARSu. Ostatniego dnia Przeglądu przed Koncertem Galowym zaprosiliśmy instruktorów, szefów zespołów oraz wszystkich chętnych do sali kameralnej Centrum Kultury Browar „B” na warsztaty zatytułowane „Integracja i komunikacja w pracy z grupą senioralną”, które poprowadziła Pani Doktor Renata Brzezińska – Dyrektor Instytutu Pedagogiki Kujawskiej Szkoły Wyższej, opiekun naukowy Kujawsko-⁠Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

17. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2016 odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Włocławek Pana Marka Wojtkowskiego, Biskupa Włocławskiego Księdza Wiesława Meringa. Nagrody dla Laureatów Przeglądu Ogólnopolskiego ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Profesor Piotr Gliński, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Włocławski Wiesław Mering, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Firma Guala Closures DGS Polska z Włocławka. Sponsorem Przeglądu było Uzdrowisko Wieniec Zdrój oraz Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KESEM. Upominki dla Laureatów przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Biuro Kultury Bydgoskiej Miasta Bydgoszcz, Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Miasta Bydgoszcz oraz Włocławska Informacja Turystyczna. Sponsorem herbaty oraz wody mineralnej dla Uczestników był Julian Waszak – Kierownik Pracowni Integracji Międzypokoleniowej. Patronami medialnymi Wydarzenia byli: Magazyn Głos Seniora, Polskie Radio PiK oraz TVP3 Bydgoszcz. Patronem Naukowym Ogólnopolskiego Przeglądu była Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku.

Jeszcze raz wszystkim pięknie dziękujemy za te wspólnie spędzone 4 dni we Włocławku i serdecznie zapraszamy ponownie do odwiedzenia Województwa Kujawsko-Pomorskiego za 2 lata. A na koniec mamy niespodziankę. Wiemy jak ważne są dla Państwa utrwalone na zdjęciach wspomnienia dlatego przygotowaliśmy stronę z której będziecie mogli pobrać za darmo zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dla Państwa wygody zdjęcia zostały podzielone dniami, staraliśmy się aby było ich jak najwięcej, tak abyście mogli wybrać sobie takie, które Wam się najbardziej podobają i chcecie się nimi podzielić z bliskimi – http://www.kulturawzasiegu.pl/ars/

 

 

Metryczka newsu:


Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01