Podsumowanie sezonu 2014/15

Szanowni Państwo, kochani Seniorzy, droga Młodzieży! Kolejny sezon pracy już za nami ale za nim udamy się na zasłużone wakacje czeka nas jeszcze krótkie podsumowanie naszych starań w Pracowni Integracji Międzypokoleniowej, dawnej Pracowni Działań na Rzecz Seniorów i Osób Niepełnosprawnych. A działo się dużo…
 
Słuchacze Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali w tym roku akademickim 16 wykładów z takich dziedzin jak psychologia, medycyna, robotyka, historia, biologia, muzyka czy architektura. Wykłady BUTW w bydgoskim Multikinie obsługiwali: Grażyna Kaczmarek-Piasecka, Elżbieta Jendrusińska, Zenobia Frelichowska, Anna Pietrzak, Julian Waszak, Mateusz Grzębski. Organizacja wykładów – Grażyna Kaczmarek-Piasecka. Program wykładów przygotowuje Rada Naukowo-Programowa BUTW.
 
Studenci złotego wieku byli również zaproszeni na cykl wykładów w ramach Wszechnicy Regionalnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nasi Seniorzy pilnie uczyli się języków obcych w Szkole Języków Obcych English Pro Academy przy ul. 3-go Maja 8/1 w Bydgoszczy. Doskonalili swoje umiejętności z zakresu obsługi komputera organizowanego w Biurze Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy oraz w Szkole Policealnej ŻAK przy ul. Długiej 32 w Bydgoszczy. Słuchacze BUTW skorzystali także z wystawy multimedialnej ze zbiorów Muzeów Watykańskich prezentowanej w bydgoskim MULTIKINIE.
 

Dla Seniorów i nie tylko, którzy pragną zgłębiać wiedzę z zakresu szeroko pojętej humanistyki przygotowaliśmy razem z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nowy projekt edukacyjny – Akademię Sztuk Wszelakich. W trakcie 2 semestrów Słuchacze ASW uczestniczyli w 29 seminariach i wykładach takich jak „Gwara bydgoska – język Bydgoszczan”, „Filozofia wobec problemu miłości”, „Moda jako dialog kultur” czy „Warsztat aktora śpiewającego czyli jak ugryźć Don Giovanniego?”.

Słuchacze ASW zwiedzili również Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego pod opieką prof. dr hab. Adama Sudoła z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, który prezentował nam zasoby unikalnych zbiorów zgromadzonych w jedynej tego typu instytucji w Polsce i na świecie! Wykłady i seminaria ASW w budynku Wydziału Humanistycznego UKW obsługiwali: Grażyna Kaczmarek-Piasecka, Elżbieta Jendrusińska, Anna Pietrzak, Julian Waszak, Mateusz Grzębski. Program wykładów i seminariów oraz organizacja wykładów – Julian Waszak – opiekun ASW.
 
Ale nie tylko samą nauką człowiek żyje! Cieszy nas Państwa zaangażowanie w zespołach artystycznych działających przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W minionym roku nasi Seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach Grupy Plastycznej prowadzonej przez Katarzynę Wolską i Karolinę Triebwasser z Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, Grupy Tanecznej „noWa” prowadzoną przez Małgorzatę Wójcik z Działu Artystycznego KPCK, Chóru Kameralnego „Belcanto” prowadzonego przez dyrygenta Łukasza Hermanowicza, Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” prowadzonego przez aktorkę Teresę Wądzińską-Szpecht. Panie i Panów spragnionych wyzwań muzycznych połączyła wspólna pasja w Zespołach Wokalnych „Tercja” i „Niespodzianka” z Klubu Seniora „Złota Jesień”. Zespołom przewodzi Teresa Macioszek, a opiekę merytoryczną nad „Tercją” sprawuje Roman Fieberg z Działu Artystycznego KPCK. Osoby zainteresowane rozwojem w naszych Zespołach Artystycznych serdecznie zapraszamy!
 
24-26.04.2015 w Domu Muzealnika w Biskupinie odbyły się drugie Warsztaty Artystyczne dla Seniorów. W roku ubiegłym po raz pierwszy, warsztaty zorganizowane zostały w malowniczej miejscowości Lubostroń w Zespole Pałacowo-Parkowym. Członkowie Zespołów Artystycznych działających w KPCK ćwiczyli pod czujnym okiem Małgorzaty Wójcik, Katarzyny Wolskiej, Karoliny Triebwasser oraz aktora sceny bydgoskiej Mieczysława Franaszka. Zespołami w trakcie wyjazdu opiekowały się: Grażyna Kaczmarek-Piasecka i Elżbieta Jendrusińska.
Oprócz rozwoju artystycznego nie zabrakło zajęć rekreacyjno-sportowych realizowanych podczas zajęć gimnastycznych w Szkole Tańca „Bohema” przy ul. Dworcowej 51 w Bydgoszczy, przebieżkach nordic walking w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku prowadzonych przez Natalię Lewandowską oraz zajęć pielęgnacyjnych w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu „PARIS” przy ul. Romanowskiej 2 w Bydgoszczy, Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej „REWITAL” przy ul. Garbary 2 w Bydgoszczy, Bella Line Wellness Centrum Bydgoszcz przy ul. Toruńskiej 59.

Nasi Seniorzy jako ludzie bardzo aktywni i zaangażowani muszą mieć także chwilę aby się spotkać i opowiedzieć innym o swoich pasjach! A nie ma nic lepszego niż spotkania Klubach „Złota Jesień” i „Uniwerek”! Jeżeli jednak ktoś nie jest wstanie usiedzieć w jednym miejscu przez chwilę, to na pewno jest to Senior-Podróżnik korzystający z oferty Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego przy KPCK prowadzonego przez Alicję Porażkę i Teresę Płaczkowską.

Dla osób, które zatęskniły za muzycznymi klimatami lat 50, 60 i 70 XX. Wieku zorganizowaliśmy Dancing PODRÓŻ PRZEZ 3 DEKADY w Klubie KANCELARIA przy ul. Przesmyk 1 w Bydgoszczy. Wśród Uczestników zabawy byli m.in. Słuchacze Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Sztuk Wszelakich, innych UTW oraz Klubów Seniora z Bydgoszczy. Opiekunami projektu byli: Anna Pietrzak – Wodzirej oraz Mateusz Grzębski – Dyskdżokej.

23 stycznia członkini Rady Słuchaczy BUTW przy współpracy pracowników Pracowni zorganizowała spotkanie karnawałowe dla naszych Studentów. W gościnnych progach Restauracji „Maxima” w Domu Technika słuchacze uczestniczący w spotkaniu chętnie pląsali w rytm różnych gatunków muzyki jak również uczestniczyli w konkursach zdobywając nagrody. Spotkanie prowadziły: Grażyna Kaczmarek-Piasecka i Elżbieta Jendrusińska.

Zimową porą w Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy odbył się koncert piosenek z musicalu „Siostry Parry”. Koncert został specjalnie przygotowany przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzycznym w Toruniu dla Słuchaczy Akademii Sztuk Wszelakich oraz Członków Zespołów Artystycznych Seniorów działających w KPCK.
 

Kinomanów odwiedzających naszą Pracownie zaprosiliśmy na 30 seansów do Kinowego Klubu Dyskusyjnego KAKADU. Zorganizowaliśmy w tym roku także 3 wydarzenia tematyczne: Dni Anime, Dni Science Fiction: Filmy Ridley’a Scotta oraz Dni Anime: Steampunk i Cyberpunk. Spotkania w KAKADU prowadzili: Anna Pietrzak, Natalia Dybowska, Mateusz Grzębski i Julian Waszak – opiekun KAKADU.

Serdecznie dziękujemy Dariuszowi Naklickiemu za udostępnienie nam sali kinowej Klubu KANCELARIA. Nasi Klubowicze zaangażowali się także w Filozoficzne Wieczory Filmowe organizowane przez Instytut Filozofii UKW oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmów Fantastycznych Ga Ga prowadzonego przez Tadeusza Krajewskiego z Klubu Fantastyki PULSAR.
W grudniu 2014 zakończyliśmy projekt „Fotografowie 60+ w cyberprzestrzeni” prowadzony przez Katarzynę Gębarowską. Razem z Fundacją FARBIARNIA realizowaliśmy zajęcia warsztatowe w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Uczestnicy warsztatów fotografii cyfrowej i nowoczesnej komunikacji skierowanych do seniorów uczyli się pod okiem wysoko wyspecjalizowanej kadry jak wykorzystywać nowe technologie – możliwości aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych i tabletów w połączeniu z Internetem. Projekt był realizowany bydgoskiej Pracowni Fotografii Artystycznej FARBIARNIA, przy ul. Pomorskiej 68A/1.

W przemijającym sezonie wspomagaliśmy także dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a nr 1 w Bydgoszczy. Zakończyliśmy projekty edukacyjne „Wokół Kanału Bydgoskiego” oraz „Moje miejsce w kulturze” realizowane ze środków Miasta Bydgoszcz oraz środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Projekty dotyczyły aktywizowania osób, które ze względu na niepełnosprawność lub wiek są zagrożone wykluczeniem z życia społecznego w tym z jego ważnego aspektu jakim jest kultura i sztuka.

Obecnie ze Stowarzyszeniem Visus Supremus realizujemy kolejny projekt finansowany ze środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – „Cztery pory roku – obrzędy i tradycje Ziemi Kujawskiej”. Zajęcia w ramach projektu prowadzą: Katarzyna Wolska, Karolina Triebwasser, Agnieszka Kamyk-Wawryszuk, Julian Waszak i Krzysztof Bartowski. Koordynatorem projektów edukacyjnych z ramienia KPCK jest Julian Waszak.

Nie zabrakło także współpracy ze środowiskiem akademickim oraz naszego zaangażowania w sprawy Żaków! W dniach 25-27 maja 2015 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyły się Dni Kulturoznawcy zorganizowane przez Studentów Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa. W programie znalazły się między innymi prelekcje o superbohaterach komiksowych, połączeniu muzyki heavy metalowej z folkiem oraz wiele intrygujących wykładów. Nie zabrakło projekcji filmów dokumentalnych w Społecznym Domu Kultury „Czytelnia” oraz prezentacji twórczości Gamedeck Studentów Humanistyki 2.0, którzy postawili wspomóc swoje koleżanki i kolegów z Kulturoznawstwa. Nasza Pracownia tak jak w zeszłym roku wsparła młodych Adeptów Kulturoznawstwa w ich święcie! Zajęcia ze Studentami prowadzili: Krystyna Wulert, Maciej Puto i Julian Waszak.

W czerwcu odbyły się zajęcia z podstaw pracy warsztatowej poświęcone tematyce metod aktywnych w edukacji, komunikacji interpersonalnej oraz animacji działań w grupie. Po Studentach Kulturoznawstwa z którymi pracowaliśmy w ramach zajęć z projektowania w kulturze oraz marketingu kultury, wsparliśmy Studentów Innowacyjności i Zarządzania Sferą Publiczną. Warsztaty odbyły się w ramach „Programu Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – nowy model kształcenia na Wydziale Humanistycznym”. Zajęcia z młodzieżą akademicką prowadził Julian Waszak.

Nasza Pracownia aktywnie uczestniczyła także w Bydgoskim Festiwalu Nauki 2015. Przez te 3 dni razem uczestniczyliśmy w promowaniu nauki i kultury. Przygotowaliśmy m.in. wykłady, warsztaty, wystawy, kiermasze i wiele innych atrakcji. W tym roku pomagaliśmy także przy Bydgosko-Japońskich Inspiracjach, pokazie mody oraz wielu innych imprezach, które miały miejsce na ulicy Długiej i Wełnianym Rynku w Bydgoszczy. Zajęcia w czasie BFN 2015 prowadzili: Agnieszka Kamyk-Wawryszuk, Agnieszka Wysocka, Anna Pietrzak, Bogna Derkowska-Kostkowska, Dorota Triebwasser, Ewa Frąszczak, Julian Waszak, Karolina Triebwasser, Katarzyna Wolska, Krzysztof Bartowski, Mateusz Grzębski oraz Pracownicy i Uczestnicy WTZ Biały Domek i WTZ Modrzew.

Mieliśmy także przyjemność wesprzeć Studenckie Koło Podróży Literackiej oraz Zakład Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w organizacji Międzynarodowej Studencko-Pracowniczej Konferencji Naukowej zatytułowanej „WYSOKIE KONTEKSTY KULTURY POPULARNEJ”. Przedmiot obrad stanowiło zjawisko przenikania kultury wysokiej do popularnej w ikonografii, muzyce, literaturze oraz innych dziedzinach twórczości artystycznej m.in. film, teatr, reklama i media.

2 lipca odbył się w Bydgoszczy VII Przemarsz Kapeluszowy oraz III Juwenalia Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowany przez Stowarzyszenie „Z potrzeby serca”. Bydgoski Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali Seniorzy z Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” („SOS? Kobieto, mocna bądź!”), Grupy Tanecznej „noWa” (Słoneczna Salsa”), Chóru Kameralnego „Belcanto” („Hejże do Mazura” oraz „I znów zakwitły jabłonie”), Grupy Plastycznej, Wokalistka Anna Pawlikowska oraz Seniorzy z Klubu Seniora „Złota Jesień” – Zespół Wokalny „Tercja” („Batumi” i „A słońce sobie lśni”) i Zespół Wokalny „Niespodzianka” („Amsterdam” i „Gdyby można było cofnąć czas”).

Szczególne podziękowania składamy na ręce naszych WolontariuszyStudentów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, cierpliwość, entuzjazm oraz niespożyte pokłady energii jakie włożyliście w pracę przy Bydgoskim Festiwali Nauki, Jarmarku Świętojańskim, Obchodach 30lecia Domu Dziennego Pobytu „Senior” przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy, Międzynarodowej Studencko-Pracowniczej Konferencji Naukowej zatytułowanej „WYSOKIE KONTEKSTY KULTURY POPULARNEJ”, III Przemarszu Kapeluszowym oraz VII Juwenaliach Trzeciego Wieku. Naszymi Wolontariuszami byli: Barbara Galas, Dominika Dubiela, Eliza Jankowska, Kaja Refling, Magdalena Klemens, Magdalena Nawrocka, Magdalena Świeżawska, Wiktoria Szczepanowska, Weronika Marks, Karol Iwański, Maciej Kaczmarek, Paweł Filipowicz i Jan Frymark.

Od 9 lutego 2015 r. w Pracowni Integracji Międzypokoleniowej staż odbywali: Anna Pietrzak oraz Mateusz Grzębski, Studenci III roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Staż był realizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy w ramach „Programu Animacji Młodych Osób Niepełnosprawnych II” i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Bardzo Wam dziękujemy za Waszą pracę i zaangażowanie oraz życzymy owocnej obrony prac dyplomowych!

Pomimo, iż jest to dopiero początek wakacji już myślimy o Was i szykujemy kolejne niespodzianki na nowy sezon! Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie coś i dla tych młodszych i dla nieco starszych. Już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy i zaprosić Państwa na Babie Lato 2015 oraz Międzypokoleniowe Warsztaty MultimedialneDziękujemy, że byliście z nami przez ten sezon! Więcej informacji już wkrótce!

 

 

 

 

 
 
Julian Waszak – kierownik
Grażyna Kaczmarek-Piasecka – starszy instruktor
Mateusz Grzębski – młodszy instruktor
tel. 52 585 15 01
Parter, pokój nr 4 i 12
 
 

Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01