Remont i rozbudowa KPCK – podsumowanie
Projekt „adaptacja Budynku” KPCK w Bydgoszczy 2009-2015 dobiegł końca
Remont zabytkowej siedziby Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz budowa przy nim nowej sali wystawienniczej finansowane były ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2015 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Całokształt inwestycji, zgodnie z wieloletnim programem inwestycyjnym objął lata 2009 – 2015 i opiewał na kwotę 5 449 280 zł brutto.
W pierwszych latach (2009 – 2011) trwały prace polegające na przygotowaniu dokumentacji projektowej, prace archeologiczne, konserwatorskie oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Od połowy roku 2012 rozpoczęły się roboty budowlane. Realizacja zadania objęła trzy etapy:
1. Remont kapitalny istniejącego zabytkowego budynku z roku 1909
2. Budowę sali wystawienniczo – artystycznej
3. Budowę infrastruktury
Etap 1:
Remont zabytkowego budynku rozpoczął się w połowie roku 2012 i zakończył w lipcu 2014 roku. W roku 2012 wymieniono pokrycie dachu na tzw. łupek naturalny (jako jedyny w rejonie, zgodnie z zaleceniem konserwatora) a także stolarkę zewnętrzną drewnianą oraz centralne ogrzewanie. Od roku 2013 zaczęto kapitalny remont wnętrza wraz z rekonstrukcją elewacji. W toku tych prac wzmocniono płatwie i stropy, wymieniono instalacje: elektryczne, p. poż, teletechniczne, antywłamaniowe, wod-kan, położono nowe tynki i posadzki. Przebudowano poddasze któremu groziło zarwanie i docieplono je. Odrestaurowano elementy zabytkowe takie jak jak elewacja budynku czy klatka schodowa. Dokonano odkrywek tzw. „świadków historii” w posadzkach i ścianach.
Hol wejściowy przeistoczył się z portierni w nowy wystrój recepcji, a parter w nowy wystrój z witrynami w zabytkowym stylu. Pracownicy otrzymali przebudowane estetyczne pokoje, a na drugim piętrze pięknie wkomponowane skośne belki stropodachu.
Wszystkie pomieszczenia monitorowane są czujnikami p. pożarowymi. Obiekt przeszedł wszystkie odbiory i uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Wykonawcą powyższych prac była firma WEZAMBUD Żnin Zbigniew Springer.
Etap 2:
Budowa sali wystawienniczo – artystycznej rozpoczęła się w drugiej połowie 2014 roku a zakończono w maju 2015 roku. Nowy budynek został wkomponowany w strukturę zabytkową Starego Miasta, lecz stanowi nowoczesną bryłę architektoniczną, zatwierdzoną przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Sala ma 100 m2 powierzchni na poziomie parteru oraz antresolę o pow. 40 m2. Jest wyposażona w wentylację i klimatyzację oraz windę osobową z możliwością korzystania przez osoby niepełnosprawne, dającą możliwość wjazdu na antresolę oraz I-piętro istniejącego budynku. Wejścia do sali są bezpośrednio od strony ulicy, windy a także z budynku podstawowego z poziomu parteru i I- piętra. Wnętrze sali w kolorze brązowym z podwieszanym łamanym sufitem oraz wykładzinami na ścianach. Podłoga z desek jesion/dąb, fotele dla publiczności demontowane w zależności od funkcji. Całość wnętrza o dobrych warunkach akustycznych.
Wyposażenie sali pozwoli na prowadzenie działalności wystawienniczej (np. malarstwa, rzeźby) jak również artystycznej z udziałem publiczności po zamontowaniu składanej estrady oraz foteli dla publiczności w ilości 120 – 150 osób. Sala wyposażona jest w stacjonarny rzutnik oraz ekran o powierzchni 4×3 m. Wykonawcą realizującym budowę sali jest firma KONTBUD Bydgoszcz.
Etap 3:
Realizacja infrastruktury przeprowadzana była od stycznia do maja 2015 roku i obejmowała:
– instalacje odwodnienia terenu
– drogę wewnętrzną
– ogrodzenie z oświetleniem terenu
– zieleń.
Teren działki wraz z zabudową obejmuje 766 m2. wybudowano drogę wewnętrzną o nawierzchni z kostki betonowej i częściowo płyt ażurowych i granitowych, zagospodarowano kilka miejsc postojowych, głównie dla osób niepełnosprawnych (z uwagi na bliskość windy osobowej). Od strony ulicy teren ogrodzony jest elementami nawiązującymi do zabytkowego i oświetlony lampami parkowymi.
Odbiór ostatniego etapu dokonano 15.12.2015 r. Dnia 20.02.2016 roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie, kończąc całość zadania inwestycyjnego pn. „Adaptacja budynku” w okresie 2009 – 2015 w kwocie 4 728 319 zł brutto – stanowiącej dotację z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.