Setna rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego
Z przepojonych mądrością homilii Świętego Jana Pawła II czerpało i czerpie wiele osób. Ich głęboki sens sprawia, że nawet zdanie wyrwane z kontekstu jest nośnikiem treści, nabiera nowego znaczenia, staje się złotą myślą, która pobrzmiewa echem w pamięci niejednego człowieka.
18 maja 2020 roku przy okazji setnej rocznicy urodzin świętego papieża, Polaka, a przede wszystkim kapłana, który całym swoim życiem był blisko ludzi, publikujemy kilka cytatów z homilii Jana Pawła II, zachęcając do osobistej refleksji.
„Rodzino, to właśnie tobie powierzono misję o pierwszorzędnym znaczeniu: masz uczestniczyć w budowaniu pokoju, dobra, które jest niezbędne dla rozwoju i poszanowania życia ludzkiego.
Proszę was, wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia: uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest ich prawem. To jest waszym obowiązkiem.
Wy, młodzi, którzy nosicie w sercach wielkie aspiracje, uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienie pokoju”
/Toruń, 7 czerwca 1999 r./
„Tak, prawdziwa wolność wymaga ładu. Ale o jaki ład tutaj chodzi? Chodzi przede wszystkim o ład moralny, ład w sferze wartości, ład prawdy i dobra. W sytuacji pustki w dziedzinie wartości, gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt – wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem – niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudowartości.”
/Wrocław, 1 czerwca 1997 r./
„(…) owa gotowość ponoszenia »cierpień dla sprawiedliwości«, jest niejednokrotnie aktem heroizmu i może przybrać formy prawdziwego męczeństwa, dokonującego się w życiu człowieka każdego dnia i każdej chwili, kropla po kropli, aż do całkowitego »wykonało się«.”
/Bydgoszcz, 7 czerwca 1999 r./
„Obok męczeństwa publicznego, które dokonuje się zewnętrznie, na oczach wielu, jakże często ma miejsce męczeństwo ukryte w tajnikach ludzkiego wnętrza; męczeństwo ciała i męczeństwo ducha. Męczeństwo naszego powołania i posłannictwa. Męczeństwo walki z sobą i przezwyciężania samego siebie.”
/Bydgoszcz, 7 czerwca 1999 r./
„Czyż nie stoi przed taką próbą matka, która podejmuje decyzję, by złożyć z siebie ofiarę, by ratować życie swego dziecka? Jak wiele było i takich bohaterskich matek w naszym społeczeństwie. Dziękujemy im za przykład miłości, która nie cofa się przed największą ofiarą.”
/Bydgoszcz, 7 czerwca 1999 r./