Słuchowisko „Inna droga” Józefa Święcickiego
Plik ze słuchowiskiem: wok.bydgoszcz.com/dimg/file/Sluchowisko_Inna_Droga.mp3
Premierowa prezentacja słuchowiska „Inna droga”, powstałego na kanwie dramatu Józefa Święcickiego pod tym samym tytułem miała miejsce w Polskim Radio PIK 24 lutego.
Mało kto wie, że ten wybitny budowniczy przełomu XIX i XX wieku, twórca wielu wspaniałych kamienic w Bydgoszczy (m.in. gmachu Hotelu „Pod Orłem”), a ta10kże w Inowrocławiu – , był także dramatopisarzem. Wiele wskazuje, że to właśnie pisanie było jego największą pasją. Życie potoczyło się jednak inaczej, inną drogą… i Święcicki zasłynął, pozostając w pamięci potomnych, przede wszystkim jako znakomity architekt.
„Inna droga” z 1901 roku, to nie jedyny dramat napisany przez Józefa Święcickiego. Wiemy, że jego sztuki były wystawiane przed I wojną światową między innymi w nieistniejącym już Teatrze Miejskim przy Placu Teatralnym w Bydgoszczy.
Pomysłodawcą realizacji tego dramatu w formie słuchowiska radiowego jest Maciej Puto, dyrektor WOKiS. Próby realizacji słuchowiska rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Odtwórcami głównych ról są amatorzy, laureaci konkursów recytatorskich i teatralnych z regionu bydgoskiego. Występują:
MAREK WOLSKI (Mogilno) jako pastor Arnold Rodenbach,
MIKOŁAJ LUKSTAEDT (Mogilno) – jego syn Edmund,
OLGA SIERAŃSKA (Mogilno) – Franciszka, siostra pastora,
AGATA GRABOWICZ (Tuchola) – córka Franciszki,
MONIKA KOŃCZAL (Żnin) – Elly, przyjaciółka domu,
MIŁOSZ BRUSKI (Żołędowo) – dr Effholz, przyjaciel pastora z lat młodości,
MARCIN BORKOWSKI (Solec Kuj.) – Franz Bolberg, właściciel ziemski starający się o rękę Grety,
NADIA NOWIK (Bydgoszcz) – Rudi, syn nauczyciela,
PAWEŁ GĘBALA (Mogilno)-Arnold Heinsen, rolnik z sąsiedztwa,
JOANNA STACHOWIAK (Janowiec Wielkopolski) – Lina, służąca w domu pastora.
Tłumaczenia dramatu z języka niemieckiego podjęła się Lidia Grabecka w ramach projektu „Bydgoszcz Święcickiego” realizowanego podczas obchodów „Roku Józefa Święcickiego” w latach 2008-2009, przy ogromnym wsparciu wolontariuszy Bydgoskiego Banku Czasu i Klubu Inicjatyw Młodzieżowych. Autorami adaptacji są Barbara Sobotka i Krzysztof Rogoziński, który także reżyserował słuchowisko. Oprawę muzyczną przygotował Łukasz Michalski, a nagranie zrealizował Jacek Domachowski.
Płyta z nagraniem będzie stanowiła załącznik do książki o Józefie Święcickim, którą przygotowuje Bogna Derkowska-Kostkowska z Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOKiS.
Autor sztuki zmarł w 1913 roku. Mamy nadzieję, że słuchowisko przyczyni się do popularyzacji wiedzy o autorze i czasie, w którym żył i tworzył.