Stwórz własną animację poklatkową do wiersza „Aktor”
Kto by pomyślał, że przy wykorzystaniu rzeczy i sprzętów, które każdy posiada, możemy stworzyć własną bajkę? Zachęcamy do zapoznania się z naszą animacją poklatkową do wiersza „Aktor” autorstwa Marty Wierzbiańskiej oraz instruktażem wykonania takiej bajki.
Wszystkie elementy wykorzystane w animacji zostały stworzone ręcznie. Zdjęcia wykonano aparatem w telefonie komórkowym.
A tutaj instruktaż krok po kroku:
1. Pobierz nagranie wiersza:
a) z dźwiękami – przejdź do punktu 4
b) z możliwością stworzenia udźwiękowienia samodzielnie
2. Wybierz i pobierz dźwięki dostępne na wolnej licencji (katalog takich dźwięków i stron znajdziesz m.in. na www.opsound.org)
3. Zaimportuj pliki (razem z wierszem) do programu do edycji dźwięku (np. Audacity). Umieść wybrane dźwięki w odpowiednich miejscach względem tekstu. W moim przypadku każdy dźwięk ma osobną ścieżkę. Następnie zapisz i wyeksportuj plik do formatu wav.
4. Zastanów się, które z elementów wiersza można łatwo zobrazować.
5. Przygotuj (namaluj i wytnij) elementy animacji. Przygotuj tło – może być nim podłoga, kawałek materiału.
6. Przygotuj aparat. Ważne, żeby ujęcia były zawsze z tej samej perspektywy a obraz był wyraźny. Ja przymocowałam selfie stick do krzesła i w ten sposób stworzyłam prowizoryczny „statyw”.
7. Przygotuj oświetlenie. W moim przypadku była to biurowa lampka. Ustaw ją w taki sposób aby cień telefonu nie padał na fotografowaną przestrzeń.
8. Układaj elementy animacji na tle, po każdej zmianie rób zdjęcie. Jeśli masz możliwość ustawienia serii zdjęć z dowolnym czasem między kolejnymi ujęciami – wykorzystaj to ustawiając czas, który pozwoli Ci na swobodne poruszanie elementami animacji. Od ilości zdjęć zależy jak płynna będzie Twoja animacja. W mojej wykorzystałam ok.190 zdjęć (to tylko brzmi na bardzo dużo 😉 )
9. Zaimportuj pliki zdjęciowe i plik dźwiękowy .wav do programu do edycji filmów (np. podstawowy Windows Movie Maker).
10. Przenieś pliki na oś czasu w dolnej części programu.
11. Ustaw zdjęcia w dobrej kolejności (jeśli robiłeś je w kolejności akcji w wierszu i w takiej samej zaimportowałeś – nie powinno to stanowić problemu).
12. Ustaw czas wyświetlania każdego zdjęcia. Optymalny czas to ok 0,2 s. W mojej animacji najkrótszy czas wyświetlania to 0,15s. najdłuższy natomiast to nawet kilka sekund.
13. Zapisz plik jako plik filmowy i ciesz się stworzoną animacją!