Warsztaty kreatywnego pisania i spoken word – fotogaleria
Warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word – 10 spotkań w 2023 r.
„Co wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean” – powiedział Isaac Newton. Nawiązując do tej miary, udało nam się wzbogacić zbiór wiedzy o kilka niezłych „kropel”. Dzięki współpracy Pracowni Literatury z Zuzanną Schmidt oraz marką Tupot Poetycki, zorganizowanych zostało w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy dziesięć zajęć warsztatowych rozwijających kompetencje twórców. Przeprowadzone w I i IV kwartale 2023 roku zajęcia miały formułę otwartą i były skierowane do osób w każdym wieku, interesujących się literaturą i tworzących do tak zwanej szuflady lub po debiucie.
Warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word prowadziła Zuzanna Szmidt – związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła ośrodek slamerski w Bydgoszczy, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno – muzycznych. To wydarzenie znane pod marką Tupot Poetycki odbywa się co miesiąc od schyłku 2015. – Warsztat może kojarzyć się z dużą niewiadomą, a nawet przekraczaniem granic, na co nie zawsze jesteśmy gotowi. W tym przypadku przekroczenie progu oranżerii KPCK – to moment wejścia do absolutnie inkluzywnego świata pełnego inspiracji i bezpiecznej twórczej atmosfery, bez znaczenia na wiek czy doświadczenie. Łącznie w cyklu zaproponowaliśmy kilkadziesiąt godzin aktywnego działania, tworzenia i dzielenia się, a wszystko w trybie spontanicznym i swobodnym – zaznaczyła prowadząca.
Najlepszą jednak rekomendacją są wyniki ankiety ewaluacyjnej, którą przeprowadziły Zuzanna Schmidt i Alicja Dużyk z Pracowni Literatury KPCK. Otóż, w skali 1-6 prawie sto procent osób zaznaczyło 6, oceniając: zakres merytoryczny warsztatów, sposób prowadzenia, innowacyjność zajęć i przydatność treści warsztatowych, a najniższą notą była 5. Przy odpowiedzi na pytanie „Co Ci się najbardziej podobało?” wskazywano: „mnogość wyzwań podczas ćwiczeń, wszystko, klimat spotkań i rozmaitość zadań, grupa, prowadząca, zadania, fajne ćwiczenia, ekipa i prowadząca, morze inspiracji, pobudzanie kreatywności, styl prowadzenia, burza mózgów, spotkanie z fajnymi ludźmi, energia, wyobrażenia, wrażliwość, inspiracje bez trzymanki!”.