Wieczór autorski Wojciecha Banacha
Fotogaleria i komentarz
Spotkanie miało miejsce 21 stycznia 2016 w Salonie Hoffman KPCK w ramach Klubu Poetycko-Wydawniczego „Arkona”. Prowadzenie: Krystyna Wulert.
„WOJCIECH BANACH W SALONIE „HOFFMAN”
Kolejnym gościem Salonu Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy był Wojciech Banach znany bydgoski poeta, prezes Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kolekcjonuje bydgostiana.
Podczas spotkanie, które odbyło się 21 stycznia 2016 roku, poeta prezentował wiersze zebrane w ostatniej, już piętnastej, książce poetyckiej Czas przestawienia wydanej w 2014 roku.
Poezja Wojciecha Banacha – o której pisali już m.in. Krzysztof Derdowski i Jarosław Jakubowski – jest Świadectwem losów polskiego inteligenta, żyjącego najpierw w realiach PRL-u, a później III RP. Ale to także fundamentalne, a więc uniwersalne, ludzkie pytania – o sens życia, ujmując to w największym skrócie.
Ta twórczość jest niezmiernie autentyczna, konkretna i mówi o rzeczach – sprawach – ludziach autentycznych, prawdziwych. Jest bardzo gorzka, jest to poezja silnie akcentująca potrzebę tożsamości (Poeta powinien jeśli się nie wstydzi), ale także niekiedy cierpkie poczucie izolacji, osamotnienia (Odgrodzony).
Każde słowo, zastosowane w wierszu przez Banacha, jest – czuje to Czytelnik, jak sądzę – na właściwym miejscu, posiada swoją wagę, głębię i znaczenie. Nie ma tu więc pustosłowia, mielizn, niepotrzebnych powtórzeń. Zapewne nie każdemu Odbiorcy spodoba się taka Poezja – mało tu metafor, ozdobników; Banach nie wdzięczy się i nie kokietuje, a tylko podejmuje rozmowę z Czytelnikiem, dialog o sprawach najistotniejszych.
Wieczór autorski Banacha, prowadzony przez Krystynę Wulert, był skromny i niepozorny – tym mocniej jednak brzmiało w nim każde słowo, wypowiadane przez Poetę.”
JAROSŁAW ST. JACKIEWICZ
Wojciech Banach urodził się w 1953 w Bydgoszczy – poeta. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan”, znanej z niekonwencjonalnych prezentacji poetyckich i Koła Młodych ZLP. Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy (2005). W latach 2009 i 2015 zdobywca Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej Prezydenta Miasta za najlepszą bydgoską książkę. Kolekcjonuje bydgostiana. Korzystając z własnych zbiorów dawnych pocztówek i fotografii opublikował 2 obszerne albumy poświęcone widokom miasta na podstawie własnej kolekcji: Czas odnaleziony. Bydgoszcz na dawnych pocztówkach (1894-1945) Bydgoszcz, Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński, 2001 i Nad starym Bydgoskim Kanałem. Na podstawie dawnych pocztówek i fotografii (Bydgoszcz, Muzeum Kanału Bydgoskiego 2007). Na podstawie własnych zbiorów organizował wystawy dawnych pocztówek. Autor piętnastu tomów poezji; Chwilowy obraz świata (1977), Pole rażenia (1978), Slalom (1980), Symultana (1981), Czarna skrzynka (1991), Było nas kilku (1997), Skrzyżowanie (1998), Punkty wspólne (2000), Wybór wierszy (2004), Odgrodzony przez przypadki (2008), Nie tylko aniołowie (2009), Mężczyzna z sąsiedniej klatki (2010). Rondo Bydgoszcz (2012), Odwrócona piaskownica (2013), Czas przestawienia (2014). Od 1990 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2011 jest prezesem Bydgoskiego Oddziału SPP.