Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu
Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu organizowany jest od 2003 roku. Pomysł na niego narodził się w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego działającej w ramach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Od pierwszej edycji swoim patronatem konkurs objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków w Toruniu. Po kilku latach do grona patronów dołączył Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma na celu dotarcie do młodzieży i zainteresowanie ich lokalnymi zabytkami. Temat konkursu co roku skupia się wokół innego rodzaju obiektów zabytkowych z terenu naszego regionu.
W pracach konkursowych, oprócz opisu wybranego obiektu i fotografii znajdują się też pomysły na adaptację, na nowe funkcje, pokazujące, jak dawne może odnaleźć się we współczesności. Świeżość spojrzenia młodych ludzi jest w tym temacie bardzo inspirująca! Uczniowie, pod okiem nauczycieli historii i języka polskiego, nie tylko poznają różnego rodzaju, często zapomniane i będące w opłakanym stanie zabytki, stanowiące dziedzictwo kulturowe regionu, ale także uczą się dziejów najbliższej okolicy. Pytają starszych, sięgają do kronik, szukają starych fotografii. Prace oceniają historycy, historycy sztuki i konserwatorzy. Przy wyborze najlepszych zdjęć pomagają bydgoscy fotograficy.
Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu ma co roku finał w wybranym obiekcie zabytkowym na terenie naszego województwa – między innymi w pałacu w Lubostroniu, w chełmińskim ratuszu (Muzeum Ziemi Chełmińskiej), w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie), pałac w Ostromecku. Inicjatywę wspierają: Rozgłośnia Polskiego Radia Pomorza i Kujaw oraz „Gazeta Pomorska”, przyznając własne nagrody.