13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 17:00

Bydgoski Trójkąt Literacki 2023: Trójspotkanie: Łuczniczka, Śpiewaczka i deszcz niezmywający wzruszeń – Małgorzata Grosman, Maciej Klimarczyk, Marzenna Lewandowska

Małgorzata Grosman – z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej”, zajmując się m.in. przestępczością gospodarczą. Później pracowała dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów i międzywojnia napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: Mord na Zimnych Wodach (2020) i Horoskop zbrodni (2022). Jest również autorką książki Ostromecko w opowiadaniach i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej Bydgoszcz jest kobietą, która stała się impulsem do wystawy „Gorsety” kobiet. Ostatnio opublikowała Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy, publikację składającą się z książki i planu Bydgoszczy (kwiecień 2023). 

 Marzenna Lewandowska – autorka wierszy, opowiadań, powieści. Urodziła się i wychowała w Bydgoszczy, następnie zamieszkała w Kowalu. Pisze, odkąd sięga pamięcią, toteż udało jej się zdobyć przeszło sto nagród i wyróżnień w konkursach literackich zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Poetyckim Wrzeciono, a także tytuł Mistrza Poezji Polskiej. W roku 2019 za powieść W dobre ręce otrzymała w konkursie Książka Przyjazna Dziecku II Nagrodę. Od roku 2003 jest członkiem Związku Literatów Polskich (oddział warszawski). Opublikowała dwadzieścia dwa tomiki wierszy, m.in.: Szaty miłości (1996), Gdy deszcz nie zmywa wzruszeń (2000), Tęsknota za wczoraj, czyli westchnienie Boga (2002), W urokliwych ogrodach Wenus (2002), Wezbranie po brzegi (2003), W kolorach mojego miasta (2003), Erotyki bezwstydne (2017).

Maciej Klimarczyk – psychiatra i seksuolog, doktor nauk medycznych. Obecnie prowadzi praktykę lekarską w Bydgoszczy i w Mogilnie. Zajmuje się także popularyzacją wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i seksualnego, prowadzi swój kanał na YouTubie, współpracuje z instytucjami i mediami (m.in. Radio ZET, TVN, Wyborcza.pl, TOK FM, Radio ESKA, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy). W 2021 roku ukazała się jego debiutancka powieść, thriller psychologiczny Śpiewaczka. Książka otrzymała Bydgoską Literacką Nagrodę Roku Strzała Łuczniczki, była nominowana do tytułu Debiut roku przez portal czytelniczy lubimyczytac.pl. Obecnie Maciej Klimarczyk pracuje nad swoją drugą powieścią. Poza literaturą jego pasją jest muzyka – gra na fortepianie i śpiewa. Występował w programach telewizyjnych: „Droga do Gwiazd” oraz „Szansa na Sukces”. 

Wstep wolny

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, we współpracy z Fundacją Bookcrossing Polska, księgarniami Gratka i Toniebajka oraz wieloma innymi podmiotami.

Najbliższe wydarzenia


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01