15 czerwca 2023 (czwartek) godz. 18:30

Bydgoski Trójkąt Literacki 2023: Trójspotkanie: Śpiewać jak z wierszy – Jarosław Jaruszewski, Grzegorz Kaźmierczak, Leonard Luther

Jarosław BISZ Jaruszewski – raper, kulturoznawca, autor tekstów oraz słuchowisk. Od początku swojej twórczości doceniany za dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków. Zdobywca złotej płyty za album Wilk chodnikowy, nominowany do Fryderyka za płytę Wilczy humor. Prowadzi zajęcia tekściarskie m.in. w bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz podczas ogólnopolskich warsztatów Sklejam Słowa. Występował m.in. na galach Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Współpracował z Narodowym Centrum Kultury przy kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych, a także m.in. z Krakowskim Salonem Poezji, Wrocławskim Domem Literatury oraz Big Book Festiwal, interpretując utwory Tadeusza Różewicza, Urszuli Kozioł czy Josepha Conrada. (Fot. Jarek Magiera)

Grzegorz Kaźmierczak – poeta, wokalista, autor tekstów zespołu Variété i producent muzyczny. Wydał cztery książki poetyckie: Głód i przesyt (1993), Record – play (2003), Bydgoszcz – Nowy Jork (2008) oraz Centra (2014) i dziesięć płyt z zespołem Variété. Realizator wielu płyt innych wykonawców. Laureat nagród indywidualnych i zespołowych. W roku 2022 płyta Variété Dziki książę, z tekstami Kaźmierczaka, została nominowana do nagrody Fryderyk, w kategorii album / muzyka literacka i poetycka. Mieszkał w Bydgoszczy, Nowym Jorku, Warszawie, od trzech lat mieszka na Sycylii.

Leonard Luther – zaliczany do ścisłej czołówki bardów, którzy do dziś nie wyrośli z pięknej „choroby” jaką jest zauroczenie poetyckim słowem i muzycznym liryzmem. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, współtwórca ówczesnej – i niestety minionej – potęgi klubu „Beanus”. Świat piosenek Leonarda jest z lekka nostalgiczny, pełen nastrojowych pejzaży, owiany obłokiem poezji i przyswajalnych melodii.

Miejsce wydarzenia: Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, we współpracy z Fundacją Bookcrossing Polska, księgarniami Gratka i Toniebajka oraz wieloma innymi podmiotami. 


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01