23 listopada 2021 (wtorek) godz. 18:00

Dariusz Jakubowski: „Pandemonium albo na pomoc Pompei” – literacko-muzyczne spotkanie artystyczne

Spiritus movens tych spotkań, które od lat gromadzą publiczność zainteresowaną literaturą i muzyką najwyższej próby, jest aktor Dariusz Jakubowski i muzycy: sopranistka Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec, czyli Konfraternia Artystyczna, żartem nazywana: „ostatnie takie trio”.

Rozważaliśmy już między innymi istotę talentu i bycia sobą na przykładzie losu Fryderyka Chopina, poszukiwaliśmy źródeł inspiracji Williama Szekspira i Johna Donne’a czy rozpoznaliśmy potęgę smaku Zbigniewa Herberta w konfrontacji ze sztucznym miodem świata na niby. Tym razem, poezją i muzyką rozwiniemy bon mot Marka Twaina: „Dwa najważniejsze dni w życiu człowieka to ten, w którym się rodzi i ten, w którym odkrywa po co”.

W tych rozważaniach towarzyszyć nam będzie muzyka. Usłyszymy m.in. arię J.S. Bacha Bist du bei mir BWV 508, arię J.F. Haendla Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo, zabrzmią utwory Erica Satie, Preludium Fryderyka Chopina op. 28 nr 6, Mazurek Aleksandra Skriabina, Arabeskę Claude’a Debussyego, Taniec Césara Francka, a także My way Franka Sinatry i Wokalizę Wojciecha Kilara z filmu Dziewiąte wrota.

A poetycko głos w dyskusji zabiorą: Kamil Baczyński, Dylan Thomas, Thomas Hardy, Ignacy Krasicki, Zbigniew Herbert. R. Harris, Jacek Kaczmarski, Wisława Szymborska, William Blake, William Szekspir. Szczególnej wymowy w tym kontekście nabiorą wiersze Czesława Miłosza: Który skrzywdziłeś człowieka prostego i Flet szczurołapa, zaś poezja T.S. Eliota i jego legendarni Wydrążeni ludzie (The Hollow Man) będzie wyjątkowym głosem w tej artystycznej dyskusji, czy rzeczywiście „tak się właśnie kończy świat”?

To, w jakiej kondycji jest wędrujący przez życie człowiek, indywidualnie i jako zbiorowość, dowiadujemy się w sytuacjach granicznych: katastrofach, chorobach, wojnach. Czy przeżywamy właśnie takie apokaliptyczne czasy? Wielokrotnie już ludzkość doświadczała gwałtownej zapaści cywilizacji i kultury, co dowodzi kruchości naszej pewności siebie. Jak będą mówili o nas w przyszłości, kiedy odkopią nas z naszej Pompei? Czy w wykopaliskach archeologicznych znajdą źródło dla siebie, czy będą traktować nas jak barbarzyńców?

Zapraszamy 23 listopada 2021 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman KPCK w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6. Bilety w cenie 10 zł od 25 października 2021, do nabycia w siedzibie KPCK oraz na www.biletyna.pl 


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01