19 września 2023 (wtorek) godz. 18:00

Fredro – konteksty albo zupa na gwoździu, czyli od Kochanowskiego do Gałczyńskiego, spektakl muzyczno-literacki

Ten wielowymiarowy projekt, który jest jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością (dodatkowo z elementami tak modnego obecnie wykładu performatywnego oraz  poetycko-muzycznego stand-upu), łączy w sobie kilka gatunków.

Cieszy zarówno wymagającego, jak i mniej wyrobionego widza – każdy ma szansę niewymuszonego uczestnictwa.

Jego ideą jest zniwelowanie deficytu spotkania człowieka z człowiekiem, zainteresowanie publiczności szeroko rozumianymi kulturą i sztuką, a także podniesienie naszego prozaicznego „tu i teraz” do wymiaru poezji.

Małpa w kąpieli obok staropolskich famurałów, mazurki i elegie, angielskie gorsety (z renesansowej alkowy, dowcipnie opisane przez Johna Donne’a, przetłumaczone przez  Barańczaka, a spuentowane przez Grechutę), a także pewien krokodyl… Plejada nazwisk ważnych dla polskiej kultury. Taki jest ten spektaklowy wieczór, skrzący się kontekstami literacko-muzycznymi. To udana próba rozszyfrowania kodów naszej zbiorowej tożsamości spajanej sensem i dowcipem, nie tylko chronologią. Osobnym wątkiem jest odwieczna samotność wtajemniczonego, doświadczonego artysty, stańczykowskiego błazna, smutek pierrota czy chaplinowskiego trampa.

Czy dzieła hrabiego nadal mogą wyrażać nasze emocje? Czy w naszych sercach i umysłach wybrzmiewają jego frazy? Jak to kształtuje konteksty, w których funkcjonujemy?

Odpowiedzą na to pytanie śpiewaczka Katarzyna Thomas, pianista Piotr Szafraniec i spiritus movens całego przedsięwzięcia, aktor Dariusz Jakubowski, który przedstawi poezje

 i poprowadzi spotkanie.

 

Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie KPCK oraz na biletyna.pl


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01