12 października 2018 (piątek) godz. 18:00

Łemkowyna: opowieść o Łemkach na ziemiach polskich. Historia, kultura, tradycje, zwyczaje. Wystawa fotografii Roberta Werbanowa

Łemkowie to jedna z czterech uznawanych oficjalnie w Polsce grup etnicznych – liczy ona około 10 tysięcy osób. Serdecznie zapraszamy na wystawę, na której zaprezentujemy bardzo ciekawe przykłady tej wschodniosłowiańskiej kultury. Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Piękna nasza Polska cała”. Zatrzymane w kadrze wycinki czasu to ilustracje do toczącej się nieprzerwanie opowieści, którą uchwycił mieszkający w Krygu, u podnóża Beskidu Niskiego Robert Werbanow – dziennikarz i fotograf.  Na wernisaż zapraszamy w piątek, 12 października o godz. 18.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

Wszystkich, którzy chcą pozostać w klimacie łemkowskim, serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie Juli Doszny, który odbędzie się po wernisażu o godz. 19.00 w Salonie Hoffman KPCK. Wstęp na koncert 15 zł – bilety do nabycia w siedzibie KPCK od 21.09.2018.

Julia Doszna to znakomita artystka, pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową. Śpiewała od dzieciństwa. Przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, z którym występowała m.in. w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.  W jej śpiewie obecne są charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki czardaszowe rytmy, przeciągania i zawodzenia, wykonuje również pieśni cygańskie, rumuńskie i chorwackie. Niejednokrotnie była gościem przeglądów i festiwali prezentujących kulturę mniejszości narodowych i etnicznych.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego