9 listopada 2021 (wtorek) godz. 18:00

Literatura w centrum: Karolina Sałdecka

Gościem kolejnego spotkania z cyklu LITERATURA W CENTRUM będzie Karolina Sałdecka, autorka tomu „Wieżowiec: Zero”, nagrodzonego Bydgoską Literacką Nagrodą Roku „Strzała Łuczniczki” 2020. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Siwiec. Zapraszamy 9 listopada 2021 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, wstęp wolny.

Cykl LITERATURA W CENTRUM realizowany jest we współpracy z Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich oddział w Bydgoszczy.

Karolina Sałdecka – polonistka i romanistka, doktor nauk humanistycznych. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA”, „Arteriach”, „Blizie”, „Autografie”, „Znaku”. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym Konkursu im. Rainera Marii Rilkego oraz Konkursu im. Zbigniewa Herberta. Autorka zbiorów wierszy Na własne oczy (2011), Psi blues (2016), Wieżowiec: zero (2020), książki „Żyjemy wciąż jeszcze na rusztowaniach”. Wizerunek kobiety w polskich powieściach doby realizmu socjalistycznego (2013) oraz powieści Psycho Killer (2016). Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie literatury (2016). Nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2017 za tom „Psi blues”. Nagrodzona Bydgoską Literacką Nagrodą Roku „Strzała Łuczniczki” 2020 za tom Wieżowiec: zero. Członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika „Fabularie”.  Mieszka w Bydgoszczy.

„Wiersze Sałdeckiej są niezwykle świeże, jakby na bieżąco wyciskane z brudów i plugawości przeciętnych ludzi, a także z ich bezsilności i braku wiary – a to jednocześnie sprawia, że brzmią niepokojąco. Są też odpowiedzią na fatalne położenie i perspektywy człowieka współczesnego, który jest konstruktorem i budowniczym tej wielopiętrowej budowli, a który nie za bardzo wie, co ma z nią uczynić”.

(fragment recenzji Bartłomieja Siwca)

—–

Autorem zdjęcia jest: Anna Łukaszewicz

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego