4 kwietnia 2019 (czwartek) godz. 18:00

MYŚLOKSZTAŁTY i inne takie – malarstwo Piotra Marka (wernisaż)

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej zaprasza 4 kwietnia 2019, o godz. 18.00 na wernisaż malarstwa Piotra Marka. Wystawę w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury będzie można oglądać do 27 kwietnia 2019. Wstęp wolny.

Piotr Marek  jest przykładem zanikającego typu romantyka, który zajmuje się malarstwem z osobistej  potrzeby – pasji tworzenia swoich opowieści. Tą cechę mają jeszcze artyści naiwni, głównie z nurtu Art Brut – poza kalkulacją. Piotr Marek  od młodości, jak to bywa, odczuwał zainteresowanie i marzył o uczelni artystycznej – startując bez powodzenia do poznańskiej PWSP. Kontakt z edukacją artystyczną w Policealnym Studium Sztuk Plastycznych w podbydgoskim Ostromecku uświadomił mu praktycznie zagadnienie wysiłku pracy. Piotr Marek  powrócił po wielu latach do własnej rozmowy i konfrontacji przy sztaludze. Maluje farbami olejnymi, jako adekwatnym medium dla fascynacji malarstwem włoskim/holenderskim, z którego cytuje fragmenty jak w collages dla skojarzeń autorskich kompozycji. Myślenie abstrakcyjne/estetyczne ale posiadające zamierzony cel metafory, symbolu, połączone z realistycznym studium dawnego mistrza pozwala uzyskiwać oryginalne  efekty. Powstawało wiele obrazów – cykli tematycznych, skupionych głównie wokół metafizyki i egzystencji człowieka w świecie współczesnym. Piotr Marek  jest sympatyczny od pierwszego spotkania, emanując szczerością swoich przeżyć i zmagań w malowaniu. Precyzyjnie opowiada o etapach  formalnych w obrazie, które zaskakują decyzjami zestawień i coraz swobodniejszą realizacją. Piotr Marek prezentował kilkakrotnie swoje prace w Centrum Zdrowia Araszkiewiczów »Łaźnia  Miejska«, Galerii Miejskiej bwa na historycznej wystawie – »Bydgoskie Art Brut« w 2014 roku, a aktualnie jego obrazy będą też na pokonkursowej wystawie Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. Indywidualna wystawa w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w KPCK  jest oczekiwanym debiutem przed bydgoskim środowiskiem artystycznym. Stanowi zestaw prac wcześniejszych, oraz nowych – tak dalece nowych, że autorski tytuł »MYŚLOKSZTAŁTY i inne takie« jest bardzo adekwatny i świadczy o dystansie do samego siebie, a to jest ważne…”.

Stanisław Stasiulewicz (malarz), marzec 2019 

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego