6 sierpnia 2020 (czwartek) godz. 18:00

O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach. Spacer z przewodnikiem

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym spacerze pod hasłem „O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”. Uczestników wydarzenia oprowadzi po bydgoskim śródmieściu autorka najnowszego wydawnictwa KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”, dr Agnieszka Wysocka. Spacer, który rozpoczniemy na placu Teatralnym, a zakończymy na placu Wolności, potrwa ok. 45 minut.

Dodatkowo, każdy z uczestników wydarzenia otrzyma bezpłatnie najnowsze wydawnictwo KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy”. Wszystkich, którzy nie wezmą udziału w spacerze, a chcieliby zapoznać się z ta broszurą, informujemy, że będzie ona dostępna w siedzibie KPCK od sierpnia (w cenie 5 zł).

„W architekturze XIX wieku pojawiały się na budynkach elementy, które oprócz funkcji dekoracyjnej miały znaczenie symboliczne, przekazywały różne treści, dzięki którym określano przeznaczenie budynku, ambicje właściciela, erudycję projektanta. Architekci poznawali modne ornamenty za pośrednictwem popularnych w Europie wzorników detali i motywów architektonicznych, a bydgoszczanie chętnie je wykorzystywali, podkreślając jednocześnie charakter miasta. Stąd na bydgoskich kamienicach z tamtego okresu najczęściej pojawiały się symbole związane z handlem (kaduceusz – uskrzydlona laska należąca do Hermesa, opiekuna kupców, głowa Hermesa w kapeluszu ze skrzydełkami), przemysłem (zębate koła, młotki), pracowitością (ule, pszczoły), czy solidnością (drzewa). Odpoczynek i spokój symbolizowały m.in. sowa, wschodzące i zachodzące słońce, słoneczniki, a rozrywkę np. rozbawione dzieci” – fragment wstępu do wydawnictwa „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”.

Uwaga!

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego