9 marca 2024 (sobota) godz. 16:00

Piękna nasza Polska cała: Kaszubi – Z pòla dodòm

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od kilku lat prezentuje wyjątkowe zjawiska  kulturowe, tradycje ludowe, mniejszości etniczne i etnograficzne w interdyscyplinarny cyklu „Piękna nasza Polska cała”. Polska – jawi się niezwykła także dzięki wielkiej różnorodności tradycji i obyczajów. Tym razem bohaterem będzie region kulturowy w północnej Polsce – Kaszuby, na które spojrzymy głównie przez pryzmat kultury i sztuki. Dzięki uprzejmości dyrektora dra Tomasza Siemińskiego, zobaczymy eksponaty, hafty i zdjęcia z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Dyrektor oraz dr Jaromir Szroeder, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Zachodniokaszubskiego opowiedzą o historii, tradycjach i kulturze Kaszubów.

Ekspozycję w Salonie Hoffman wzbogacą rzeźby Stanisława Janikowskiego emerytowanego rolnika urodzonego i żyjącego w Czapiewicach, w jednym z wielohektarowych gospodarstw. Od lat 80. XX wieku artysta poświęca się ogrodniczej i rzeźbiarskiej pasji. Wyjątkowość przestrzeni oraz składających się na nią rzeźb była wielokrotnie dostrzegana i nagradzana. W pierwszej dekadzie XXI w. gmina Brusy kilkukrotnie wyróżniała oryginalność ogrodu pana Stanisława w konkursach na najlepsze i najpiękniejsze posesje. Również w organizowanych przez gminę Brusy i bytowskie muzeum konkursach sztuki ludowej, prace twórcy były wysoko oceniane przez jury.

Podczas wernisażu, 9 marca o godz. 16.00 wystąpi Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Modraki” z Parchowa, mogący poszczycić się ponad 35-letnią tradycją. Obecnie zespół prowadzą Joanna Szroeder i Marcin Kapiszka.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie spotkanie z prof. dr hab. Adelą Kuik-Kalinowską, autorką trzech tomików poetyckich w języku kaszubskim, które poprowadzi prof. Daniel Kalinowski, pn. Z pòla dodòm, Ze świata w dom.

Adela Kuik-Kalinowska związana od zawsze z Kaszubami: urodziła się w Bytowie, wychowała w Rekowie. Z zawodu: profesor nauk humanistycznych. Autorka książek i studiów poświęconych twórczości C. Norwida, literaturze kaszubskiej i pomorskiej, a także sztuce buddyjskiej. Laureatka australijskiej Fundacji „Polcul”. Debiutowała tomem wierszy Z pòla dodòm”/ Ze świata w dom, Gdańsk 2018. Autorka tomu poezji Powid miesqca/Poświata księżyca, Gdańsk 2020. W 2023 roku wydała kolejny intrygujący tom Leno ptôchë/ Tylko ptaki. Co ważne, we wszystkich trzech książkach teksty polskojęzyczne są autorskimi przekładami utworów napisanych w języku kaszubskim. Prywatnie: żona i mama. Miłośniczka podróży dalekich i bliskich. W wolnych chwilach liczy gwiazdy z ptakami.


Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01