2 grudnia 2021 (czwartek) - 21 stycznia 2022 (piątek)

Piękna nasza Polska cała: wernisaż wystawy „W harmonii z tradycją”

Po wielu ekscytujących podróżach po kraju wróciliśmy do domu, na rodzinne Kujawy. Pretekstem do tego stał się Jubileusz 40-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku, zorganizowany wspólnie z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Przygotowana w Muzeum wystawa miała charakter retrospektywny, a prezentowane prace autorstwa członków oddziału włocławskiego STL, z zakresu hafciarstwa, koronkarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa, zdobnictwa wnętrz, garncarstwa, kowalstwa, plecionkarstwa i zabawkarstwa, pochodziły ze zbiorów Muzeum i w niewielkiej części kolekcji prywatnych. Nieznacznie zmodyfikowaną pod kątem naszych możliwości wystawienniczych ekspozycję będą Państwo mogli podziwiać w Salonie Hoffman. Kowalstwo, haft kujawski, związany głównie ze strojem kobiecym, rzeźba, mocno zindywidualizowana, choć połączona tematami ikonograficznymi popularnymi w regionie, jak chociażby Matka Boska Skępska, czy plastyka obrzędowa – słomiane pająki, rózgi, bibułkowe kwiaty, mają do dziś tworzących, znamienitych kontynuatorów. Ale na wystawie znajdziemy też przykłady tradycyjnych działalności, które zaniknęły pod wpływem zmieniającej się rzeczywistości. Skupione wokół Wisły i licznych mokradeł plecionkarstwo, przedmioty domowego użytku z wikliny, słomy i korzeni wyparł wszechobecny plastik. Podobny los spotkał garncarstwo, niegdyś tak silne na Kujawach.

I jeszcze malowany fajans, istotny czynnik zanikania garncarstwa, nie będący de facto ludowym rzemiosłem, ale w ręcznie malowanych motywach dekoracyjnych inspirujący się właściwie tylko folklorem i garściami czerpiący z ludowego zdobnictwa, w czasach powojennych symbol Włocławka, odszedł do historii wraz z XX wiekiem.

Zapraszamy gorąco, może ta skromna wystawa zainspiruje Państwa do poszperania w bogatej i fascynującej historii tej ziemi i odkrycia obecnych gdzieś pod skórą korzeni tradycji, przybliży też do działających tu wciąż twórców i ich sztuki. Wstęp wolny. 

Wystawa będzie czynna do 21 stycznia 2022 roku.

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego